Co młodzi Polacy wiedzą o OFE?

28.05.2012 18:44  OFE
Co młodzi Polacy wiedzą o OFE? Z badań przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING OFE wynika, że blisko 85 proc. respondentów deklaruje, że wie do jakiego OFE należy, a 55 proc. twierdzi, że  samodzielnie wybrała fundusz emerytalny. Czy rzeczywiście młodzi Polacy są tak odpowiedzialni jak deklarują?

Młodzi Polacy pytani o to co wiedzą na temat funduszu emerytalnego, do którego należą, deklarują iż posiadają podstawową wiedzę. Niemal wszyscy badani twierdzą, że wiedzą którego OFE są członkami i potrafią spontanicznie wymienić jego nazwę. Dodatkowo, ponad połowa badanych deklaruje, że samodzielnie podjęła decyzję dotyczącą wyboru OFE, 28 proc. mówi, że przekonał ich przedstawiciel funduszu emerytalnego, natomiast 14 proc. wskazuje, że zostało wylosowanych przez ZUS.

„Wyniki badania dotyczące sposobu wyboru OFE są bardzo optymistyczne. Ponad połowa młodych ludzi deklaruje, że samodzielnie wybrała fundusz emerytalny, a 14 proc., że zostało wylosowanych. Tymczasem z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze stycznia 2012 roku, wynika, że w losowaniu wzięło udział
57 proc. wezwanych do wybrania funduszu” – mówi Michał Węgrzynowski z instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC. „Rozbieżność między deklaracjami badanych, a danymi z ZUS może wynikać z tego, że młodzi Polacy nie wiedzieli jak samodzielnie wybrać fundusz lub nie chciało im się podejmować tego wysiłku,
a teraz wstydzą się do tego przyznać.”

Zadowolenie z OFE

Badania przeprowadzone przez Instytut Millward Brown SMG/KRC pokazują, że jeżeli ktoś wybierze OFE, to przeważnie jest zadowolony z funduszu, do którego należy - 67 proc. badanych poleciłoby znajomemu swój fundusz. Czynnikami, które decydują o rekomendacji danego funduszu są: dobre wyniki inwestycyjne (66 proc.), znana i renomowana marka (65 proc.) oraz dostęp internetowy do rachunku (39 proc.). 

Oczekiwania wobec OFE

Badania pokazały, że choć młodzi Polacy są zadowoleni ze swojego funduszu emerytalnego, to większość z nich nie wie jaką emeryturę w przyszłości otrzyma z OFE. Ponad 60 proc. badanych nie jest w stanie ocenić o ile wyższa będzie ich emerytura dzięki funduszowi emerytalnemu, do którego należą. 7 proc. sądzi, że otrzyma 100 zł więcej do emerytury, 23 proc., że dostanie od 100 do 500 zł, a 8 proc. – że powyżej 500 zł. Dane te pokazują, iż wiedza na temat funduszy emerytalnych jest niepełna.

Informacje o badaniu:
Badanie zrealizowano w marcu 2012 r. na ogólnopolskiej 1138 osobowej próbie 20-30 letnich członków OFE. Respondenci byli użytkownikami internetu, dobranymi z panelu instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC. Dane zbierano za pomocą samodzielnie wypełnianej ankiety internetowej.

ING Bank Śląski

az


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • zgadza się jeśli już mamy wybierać jakieś fundusze emerytalne to lepiej zaufać tym z polskim kapitałem, jak. np. PZU które jest na polskim rynku przeszło 200 lat, pzoa tym do OFE PZU przynależy już ok. 2 mln klientów.

  farelek   (23 grudnia 2012 o 11:07)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Moim zdaniem młodzi ludzie po prostu nie interesują się tymi sprawami. Trudno im znaleźć pracę, a co dopiero mówić o zabezpieczeniu na przyszłość. Najlepiej wybrać sprawdzoną polską markę z wieloletnim doświadczeniem i wypracowanym kapitałem.

  marietka   (26 października 2012 o 15:59)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste