OPINIA Za mało wiemy o planach zmian w OFE

05.07.2016 12:31  OFE
OPINIA Za mało wiemy o planach zmian w OFE Ekonomista Krzysztof Wołowicz uważa, że trudno jednoznacznie ocenić rządowe zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym. Powodem jest zbyt mała ilość informacji na ten temat.

Wczoraj wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych mają być przeniesione w trzech czwartych do trzeciego filara i w jednej czwartej do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz wskazuje, że jeśli dojdzie do przekazania pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne, będzie to ruch w dobrą stronę, bo wówczas oszczędności jednoznacznie zostaną uznane za środki prywatne.

Ekspert ma natomiast wątpliwości związane z zapowiedzią przeniesienia części pieniędzy do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Wskazuje, że można to traktować jako nacjonalizację pieniędzy zgromadzonych na przyszłe emerytury.

Plan zakłada przekazanie do FDR około 35 miliardów złotych. Na indywidualne konta trafi około 103 miliardów złotych. Wyliczenia rządu wskazują, że na indywidualnym koncie znalazłoby się średnio około 6,3 tysiąca złotych. Program zakłada też przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne.

Reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste