P. Hennig-Kloska (Nowoczesna): to drugi rozbiór OFE

05.07.2016 08:03  OFE
P. Hennig-Kloska (Nowoczesna): to drugi rozbiór OFE Paulina Hennig-Kloska nazywa planowaną przez rząd reformę emerytur "drugim rozbiorem OFE". Posłanka Nowoczesnej, gość radiowej Jedynki oceniła, że będzie to kontynuacja złych zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych, które rozpoczął rząd PO-PSL.

Paulina Hennig-Kloska określiła działania poprzednich władz w tej sprawie mianem "skoku na OFE". "Platforma wzięła część pieniędzy, tę bezpieczniejszą, ulokowaną w części skarbowej, sprawiając, że tych pieniędzy dziś nie ma, zostały przejedzone" - powiedziała.

Posłanka Nowoczesnej podkreśliła, że teraz rząd PiS planuje kolejne niekorzystne z punktu widzenia obywateli zmiany. Odniosła się też do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, który już wówczas zasugerował, że będą zmiany w emeryturach. "Ja mam wrażenie, że na konwencji PiS prezes powiedział A, a potem wszyscy zastanawiali się, jak ten pożar ugasić" - mówiła.

Paulina Hennig-Kloska obawia się, że planowana reforma pozwoli na nacjonalizację części firm, w których OFE mają udziały. Zwróciła uwagę, że niektóre Otwarte Fundusze Emerytalne mogą posiadać nawet 50-60 procent udziałów w niektórych spółkach.

"Może się nagle okazać, że Skarb Państwa przejmuje w takiej firmie pakiet większościowy, wprowadza swojego prezesa, członków rady nadzorczej i swoją politykę do prywatnego biznesu" - zaznaczyła. "Obawiamy się, że będzie to kolejna seria stanowisk dla Jarosława Kaczyńskiego i spółki" - dodała posłanka Nowoczesnej.

Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych mają być przeniesione w trzech czwartych do trzeciego filara i w jednej czwartej do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Rząd chce, żeby pracodawcy zapisywali zatrudnionych między 19 a 55 rokiem życia do pracowniczych programów, które będą się składać na dodatkową emeryturę. Z programu będzie można się wycofać w ciągu trzech miesięcy od jego utworzenia.

Pieniądze z PPK będą mogły być wykorzystane na sfinansowanie wkładu własnego do mieszkania. Reforma ma ruszyć 1 stycznia 2018 roku.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste