Alior Bank: Raport Rynek Akcji

02.05.2018 09:13  Analizy spółek giełdowych
Kończąca kwiecień sesja upłynęła pod znakiem umiarkowanej zwyżki na krajowym rynku, przy lekkich wzrostach na rynkach europejskich ogółem. Drugi dzień z rzędu odbicie notował indeks najmniejszych spółek, sWIG80, oddalając się tym samym od listopadowego minimum. Indeks  ponownie znajduje się powyżej granicy 14 000 punktów.

Wyjątkową słabością w ostatnich dniach cechuje się polski złoty – USDPLN znajduje się obecnie w okolicach 3,55 a EURPLN przy poziomie 4,26, choć jeszcze w kwietniu wspomniane pary walutowe były na poziomach 3,36 i 4,16. Zauważalne osłabienie krajowej waluty (przy czym dziś korekta deprecjacji z ostatnich dni) może wspierać sentyment rynkowy względem krajowych eksporterów.

Nadal zawieszone będą notowania akcji i obligacji spółki Getback. W komunikacie z poniedziałku po zamknięciu sesji  spółka poinformowała o przełożeniu daty planowanej publikacji raportu rocznego z 30 kwietnia na 15 maja, uzasadniając to „powzięciem przez Zarząd GetBack S.A. wątpliwości odnośnie do prawidłowości, rzetelności i kompletności informacji znajdujących się w treści sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego” oraz brakiem opinii firmy audytorskiej. Wcześniej, Komisja Nadzoru Finansowego informowała o możliwości odwieszenia notowań instrumentów finansowych emitenta po publikacji raportu rocznego.  Getback poinformował także o podjęciu „prac nakierowanych na sporządzenie dokumentów związanych z restrukturyzacją”.

Obok rosnących cen uprawnień do emisji C02 (wzrost w ostatnich 12 mies. o ponad 200%), ciągle niesprecyzowanymi planami finansowania budowy elektrowni atomowej, trzecim z głównych czynników niekorzystnie wpływającym na sentyment inwestorów w stosunku do niektórych spółek energetycznych wydaje się kwestia roszczeń z tytułu wypowiedzianych długoterminowych umów na kupno energii z OZE i praw majątkowych (zielonych certyfikatów). W dniu wczorajszym  komunikatem bieżącym podano informację o złożeniu pozwu sądowego z tego tytułu w stosunku do Tauron przez dwie spółki zależne Polenergii (szczegóły w Wybranych komunikatach ze spółek).

Dzisiejsze kalendarium jest bogate w istotne pozycje – uwagę przykuwają m.in. odczyty wskaźników PMI sektora przemysłowego dla wybranych gospodarek, krajowy odczyt inflacyjny flash za kwiecień,  wstępny odczyt dynamiki PKB w strefie euro za I kw. br., amerykański raport ADP czy wreszcie wieczorna decyzja FED ws. stóp procentowych – rynek jest podzielony w kwestii podwyżki kosztu pieniądza w dniu dzisiejszym, bowiem implikowane z rynku terminowego prawdopodobieństwo podwyżki wynosi ok. 35%....Więcej informacji w załączniku


Alior Bank


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda