Alior Bank: Raport Rynek Akcji

24.05.2018 12:34  Analizy spółek giełdowych
Środa przyniosła dynamiczną zniżkę na rynku krajowym, co wpisało się w ogólne zachowanie rynków europejskich. Sytuacja, w szczególności na rozwiniętych rynkach europejskich, jest o tyle inna od krajowej, iż są one po okresie zauważalnej zwyżki, rozpoczętej w kwietniu, wobec czego istniało realne prawdopodobieństwo realizacji zysków.

Argumentem do tegoż, oprócz wtorkowego spadku na giełdzie amerykańskiej, mogły być słabsze od konsensusów wstępne odczyty wskaźników PMI w strefie euro (jednocześnie piąty z rzędu spadek m/m PMI przemysłowego a czwarty PMI usługowego, przy czym oba wskaźniki w dalszym ciągu zauważalnie powyżej granicy 50 punktów). WIG z kolei wyznaczył nowe minimum (po cenach zamknięcia), przebijając lokalny dołek z końcówki marca, i jest na poziomie najniższym od ponad roku. Sam WIG20 jest w okolicach wsparcia przy poziomie 2200 punktów (pozytywne, że wczoraj poziom ten został obroniony), mWIG40 na lokalnych, ponadrocznych, minimach, a sWIG80 wciąż powyżej dołka z listopada zeszłego roku (do którego brakuje już tylko ok. 0,5%).

Na Wall Street większa część sesji upłynęła pod znakiem spadków, jednak po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FED nastąpiła poprawa i główne indeksy wysunęły się nad kreskę. FED zasygnalizował gotowość do podwyżki stopy procentowej niebawem (wysoce prawdopodobne, że stanie się to na najbliższym, czerwcowym posiedzeniu), co nie zaskakuje, natomiast w protokole pojawiło się także stwierdzenie sugerujące, iż przejściowy okres z inflacją lekko powyżej celu inflacyjnego (2%), nie powinien stanowić problemu i pozwoli utrwalić oczekiwania inflacyjne zgodne z celem. Prawdopodobnie odbierać to można jako gotowość FED do utrzymania ścieżki z łącznie trzema podwyżkami stopy federalnej w tym roku (przy czym z rynku terminowego wywnioskować można, iż rynek był bardziej jastrzębi, kierując się ku łącznie czterem podwyżkom stopy w 2018 r.). W efekcie, oprócz poprawy na rynku akcyjnym, ponownie poniżej granicę 3% zeszły rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych, natomiast (dość nieoczekiwanie) nie osłabiło to dolara, który w całym wczorajszym dniu ponownie się umocnił (co nie pomaga koszykowi rynków wschodzących).


...Więcej informacji w załączniku


Alior Bank


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda