Alior Bank: Rynek Akcji

02.10.2018 11:03  Analizy spółek giełdowych
Początek tygodnia i czwartego kwartału przyniósł rozczarowujące zachowanie krajowego rynku. O ile w zeszłym tygodniu, pierwszym po włączeniu Polski do grona rynków rozwiniętych przez FTSE Russell i Stoxx, wykazywaliśmy siłę względem otoczenia zewnętrznego, tak też wczoraj jedynie pierwsza faza sesja upłynęła w rytm odbicia w eurolandzie, następnie jednak WIG zaczął schodzić coraz niżej, ostatecznie zamykając się tuż pod kreską, przy relatywnie niewielkich obrotach.

Relatywną słabość względem szerokiego rynku wykazały tym razem m.in. banki, w przeciwieństwie do piątku, kiedy w oczy rzucało się ich względnie stabilne zachowanie, szczególnie na tle banków z eurolandu, które mocno traciły po publikacji włoskiego budżetu. Choć ewentualne problemy włoskich banków mają ograniczony wpływ na krajowe podmioty, to jednak choćby przez pryzmat wyceny porównawczej w dłuższym horyzoncie czasowym można oczekiwać dodatniej korelacji indeksów sektora w obu regionach. Krajowe banki mogły reagować wczoraj także na wstępny odczyt inflacyjny za wrzesień, wg którego CPI spowolniło do +1,8% rdr (z +2,0% rdr we wcześniejszych trzech miesiącach), co jest kolejnym argumentem za utrzymaniem, póki co, gołębiego status quo przez RPP (która jutro decydować będzie o poziomie stóp procentowych).

Ogólnemu sentymentowi mógł ciążyć także słaby odczyt krajowego PMI dla przemysłu 50,5, poniżej konsensusu i najniżej od października 2016 r.; raport wskazuje m.in. na pierwszy spadek nowych zleceń od blisko dwóch lat oraz najszybsze tempo od ponad czterech lat spadku liczby nowych zamówień eksportowych). Wsparciem dla sentymentu wobec spółek przemysłowych, w szczególności energochłonnych, mogą być wczorajsze doniesienia „Rzeczpospolitej”, powołującej się na Tomasza Dąbrowskiego, wiceministra energii, iż rząd pracuje nad pakietem osłonowym z ulgami i rekompensatami z tytułu rosnących kosztów praw do emisji CO2, skierowanym dla odbiorców energii, gł. przemysłu. O pochylenie się nad sprawą już od jakiegoś czasu apelowali przedstawicieli energochłonnego przemysłu.
 
Po zamknięciu wczorajszej sesji LPP, która od jakiegoś czasu zastąpiła miesięczne raporty sprzedażowe danymi cokwartalnymi, opublikowała wstępne wybrane dane finansowe za III kw. 2018 r. Zgodnie z nimi, przychody ze sprzedaży wzrosły w tym okresie o 13% rdr, poprawiona została także marża operacyjna (zysk operacyjny wzrósł o 21% rdr). Wyniki są lepsze od konsensusu PAP (o 1,2% na przychodach i o 26,1% na zysku operacyjnym). Z innych wybranych informacji ze spółek, opublikowanych po zamknięciu sesji: CCC przekazał raport miesięczny za wrzesień (przychody +13% rdr); Medicalgorithmics, którego kurs akcji od początku roku stracił 77%, rozpoczął przegląd opcji strategicznych; CD Projekt poinformował o otrzymaniu wezwania do zapłaty min. 60 mln zł, złożonego w imieniu Andrzeja Sapkowskiego, twórcy sagi o Wiedźminie. Jak podaje spółka, „Z treści wezwania wynika, że Pan Andrzej Sapkowski oczekuje zapłaty dodatkowego wynagrodzenia ponad to określone w umowach zawartych pomiędzy nim a Spółką.” Spółka wskazuje także, iż w jej ocenie żądania są bezpodstawne i zapowiada dołożenie starań w celu polubownego rozwiązania sprawy, z uwagi na wolę utrzymywania dobrych relacji z autorem. 
 
W kalendarium na dziś zwracamy uwagę na zaplanowane spotkanie ministrów finansów UE (ECOFIN) oraz kolejne wystąpienia publiczne przedstawicieli FED.
 

...Więcej informacji w załączniku

Alior Bank

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda