Alior Bank: Rynek akcji

03.10.2018 09:04  Analizy spółek giełdowych
Wczorajsza sesja przyniosła lekkie spadki głównych indeksów krajowego rynku, co wpisało się w zachowanie giełd zachodnioeuropejskich. Zniżkowały zarówno spółki o małej, średniej, jak i dużej kapitalizacji. Spośród dużych spółek, słabsze zachowanie wykazały m.in. krajowe rafinerie, w szczególności PKN Orlen.

Spółki (Lotos, PKN Orlen) opublikowały na swoich stronach internetowych modelowe marże rafineryjne za wrzesień, który znacznie spadły względem sierpnia. Na rynkach zachodnioeuropejskich w dalszym ciągu humory psuły Włochy, pojawiły się nawet w pewnym momencie obawy o to, że kraj będzie chciał opuścić strefę euro, powracając do własnej waluty, zostało to jednak zdementowane przez premiera Włoch. Na rynku amerykańskim sesja z niewielką zmianą S&P500 i nowym rekordem DJIA, ogółem dobrze zachowywały się sektory defensywne, takie jak spółki użyteczności publicznej czy dobra podstawowe, słabiej zaś sektory cykliczne, jak dobra wyższego rzędu. Na nowych rekordach znalazły się notowania Boeinga, który, z uwagi na globalny charakter prowadzonej działalności operacyjnej, narażony jest na negatywne efekty wojen handlowych. Wobec takiego zachowania spółki, wskazuje się powszechnie na możliwy spadek w ostatnich dniach, w percepcji rynku, zagrożenia ze strony napięć handlowych (co może być efektem pewnego wyciszenia, przynajmniej w ostatnim czasie, sporów na linii Stany Zjednoczone – Chiny, czy trójstronnego porozumienia handlowego między Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem, które zastąpi porozumienie NAFTA).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają usługowe PMI/ISM dla wybranych gospodarek oraz decyzja RPP ws. stóp procentowych – gołębie status quo ma szansę zostać utrzymane, choćby ze względu na niski wstępny odczyt inflacyjny za wrzesień (+1,8% rdr, przy celu inflacyjnym NBP w wys. +2,5% +/- 1 p.p.), opublikowany przedwczoraj. PAP informuje dziś, powołując się na włoskie "Corriere della Sera", że włoski rząd ma obniżyć cele deficytu budżetowego na lata 2020 i 2021, co miałoby być „ukłonem” w stronę UE (2,2% PKB w 2020 r. i 2,0% PKB w 2021 r. vs. wcześniej planowane 2,4% PKB w latach 2019 – 2021). Na 2019 r. zaplanowany deficyt w wys. 2,4% PKB ma zostać utrzymany. Być może zostanie to podłapane jako pretekst do odbudowy na rynkach eurolandu. Póki co kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie wykazują lekkie zwyżki.


...Więcej informacji w załączniku


Alior Bank


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda