Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Analizy spółek giełdowych

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

16.06.2017 09:12  Analizy spółek giełdowych
Sytuacja rynkowa

Zgodnie z prognozami i wycenami instrumentów pochodnych na stopę procentową FED podwyższył stopę procentową o 25 pb. Była to już druga podwyżka w tym roku i trzecia na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Opublikowane przewidywania członków FED w zakresie docelowego poziomu stóp procentowych na koniec 2017 potwierdzają wcześniejsze opinie, że można spodziewać się w tym roku jeszcze jednej podwyżki do osiągnięcia 1,375%.

Również względem 2018 nie zmienia się oczekiwany poziom stóp zakładający 2,125% co przekładałoby się na trzy podwyżki o 25 pb. Jednocześnie został przedstawiony wstępny plan redukowania sumy bilansowej FED (limity niereinwestowane w bilans), który może być wdrożony w tym roku, o ile gospodarka będzie się rozwijać zgodnie prognozami.

Na decyzje FED żywo zareagował USD umacniając się do EUR i JPY. Jednocześnie umocnienie USD skutkowało osłabieniem cen złota. Również rynki kapitałowe nie najlepiej to przyjęły. Na NYSE lekko negatywna reakcja pojawiła się w czwartek, w środę było jeszcze spokojnie. Bardziej nerwowo jest na rynkach zachodnioeuropejskich, główne indeksy wczoraj wyraźniej zniżkowały. Niepokojące mogą na powrót wydawać się ostatnie spadki cen ropy, które mogą uszczuplić rentowność przedsiębiorstw wydobywczych.
 
Na krajowym rynku główne indeksy po środowej sesji notują niewielkie zmiany. Niewykluczone, że dziś z racji wygasania instrumentów pochodnych, szczególnie tych indeksowych, może pojawić się podwyższona zmienność na spółkach indeksów bazowych (metodologia ustalenia ostatecznych kursów rozliczeniowych), głównie WIG20. W gronie największych spółek osłabł nieznacznie sentyment dla spółek sektor finansowego. Ale też wykazujące poprzednio defensywne nastawienie podmioty jak np. Asseco Poland, notują gorszy okres.

Natomiast większym powodzeniem cieszy się energetyka, zwłaszcza Tauron PE, którego notowania są najwyższe od ponad 1,5 roku. W bieżących komunikatach uwagę przykuwa uchwała WZA Lotosu o podziale zysku, gdzie dla akcjonariuszy przegłosowano dywidendę 1 zł na akcję. Jest to pierwsza od 10 lat taka decyzja, chociaż stopa dywidendy wg. środowego kursu na poziomie 1,8% jest więcej niż skromna. 

Więcej informacji w załączniku
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda