Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Analizy spółek giełdowych

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

22.09.2017 09:08  Analizy spółek giełdowych
Sytuacja rynkowa

Pierwsza po decyzjach FED sesja na krajowym rynku przyniosła dość nieoczekiwanie mocny spadek indeksu WIG, głównie za sprawą znacznego osłabienia w segmencie spółek o największej kapitalizacji, które w ostatnich miesiącach były motorem napędowym szerokiego rynku. WIG okazał się być jednym z najsłabszym indeksów w Europie (rynki eurolandu rosły z uwagi na spadek EURUSD), spisał się też relatywnie słabiej od szerokiego indeksu rynków wschodzących (MSCI EM), który (licząc w walucie lokalnej) zamknął dzień niemal bez zmian.

Mocnymi spadkami wyróżniły się sektory: paliwowy, energetyczny i surowcowy (umocnienie dolara po FED odbiło się negatywnie na notowaniach wielu surowców, m.in. metali przemysłowych). Po serii czterech z rzędu wzrostowych sesji na S&P500 i ustanawianiu nowych rekordowych poziomów, wczorajszy dzień przyniósł lekkie osłabienie (spadek o 0,3%), a indeks zakończył sesję tuż powyżej poziomu 2500 punktów.
 
W dniu wczorajszym, po sesji, LPP poinformował o przyjęciu celów na 2018 r., które zakładają m.in. dalszą ekspansję zagraniczną (wejście na nowe rynki – do Izraela i na Słowenię), wzrost powierzchni handlowej w 2018 r. o 10% r/r (a więc taka sama dynamika, jaka planowana jest na bieżący rok) oraz wzrost sprzedaży internetowej w 2017 i 2018 r. o 100% r/r, (co jest wartością nieco niższą od notowanej póki co w tym roku dynamiki, bowiem wg ostatniego raportu miesięcznego, za sierpień br., sprzedaż internetowa w okresie styczeń – sierpień 2017 r. wzrosła o ok. 111% r/r). W dzisiejszych godzinach porannych GRUPA KĘTY podała wstępne prognozy wyników za III kw. 2017 r. (szczegóły w Wybranych komunikatach ze spółek).
 
Notowania rynkowe w dniu dzisiejszym wskazują na pogorszenie sentymentu w otoczeniu zewnętrznym. Na azjatyckich rynkach akcji przeważają spadki, umacniają się z kolei aktywa kojarzone ze zwiększoną awersją do ryzyka (złoto, japoński jen). Częściowo wyjaśniać to może kolejne zaognienie sytuacji w kwestii północnokoreańskiej – Stany Zjednoczone wprowadziły nowy instrument mający umocnić sankcje nałożone na Koreę Płn. (dekret umożliwiający resortowi finansów nałożenie sankcji na zagraniczne banki realizujące transakcje powiązane z handlem z Koreą Północną). Tymczasem agencja Reuters doniosła, że chiński bank centralny polecił chińskim bankom ścisłe zastosowanie się do rezolucji ONZ wymierzonych przeciw Korei Płn. – mają one wstrzymać świadczenie usług finansowych klientom z tego państwa. Odpowiedzią Korei Płn. może być nawet kolejna próba bomby wodorowej – tym razem jednak już na Pacyfiku – tak przynajmniej wynika z przytaczanej przez południowokoreańskie media wypowiedzi północnokoreańskiego ministra spraw zagranicznych. 
 
W dzisiejszym kalendarium uwagę przykuwają wstępne odczyty wskaźników PMI dla wybranych gospodarek za wrzesień. W eurolandzie oczekuje się lekkiego spadku wskaźnika dla sektora przemysłowego względem odczytu sierpniowego, aczkolwiek, patrząc historycznie, i tak są to wartości relatywnie wysokie.
 
Więcej informacji w załączniku
 

Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda