BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

29.08.2019 11:39  Analizy spółek giełdowych
BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji Sytuacja rynkowa

Środowa sesja przyniosła mocną przecenę na krajowym rynku, gdzie głównym, negatywnym bohaterem był sektor bankowy. Na dość nerwowej reakcji inwestorów najpewniej zaważyło wtorkowe opracowanie Biura Studiów i Analiz SN, zgodnie z którym wyrażono opinię, że uznanie klauzul indeksacyjnych w kredytach walutowych za nieważne nie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla konsumentów, jakim byłoby uznanie umów kredytowych w całości za nieważne. W praktyce dla kredytów indeksowanych do waluty obcej oznaczałoby to możliwość zamiany na kredyt złotowy z utrzymaniem korzystniejszego oprocentowania. W najbliższych tygodniach ma zostać wydany wyrok TSUE określający wykładnię w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, która w ogólnym zarysie daje większe prawa w możliwościach zmiany warunków lub zerwania umów kredytowych na korzyść kredytobiorców. Gdyby taka linia orzecznictwa znalazła zastosowanie do wszystkich umów kredytowych, to koszt dla sektora liczony byłby w dziesiątkach miliardów złotych. Uwzględniając takie ryzyko, wczorajsza reakcja inwestorów wydaje się więc być uzasadnionym przejawem daleko idącej ostrożności, zwłaszcza w odniesieniu do banków o wysokiej ekspozycji szeroko rozumianych kredytów walutowych, wliczając tutaj głównie kredyty denominowane i indeksowane do walut obcych.

Zobacz także: Walka z deficytem w EuropieIndeks WIG po wczorajszej sesji zszedł na nowe lokalne minimum, w tej chwili przybliża się do ubiegłorocznego dołka ok. 54 tys pkt. Gorzej prezentuje się sytuacja w gronie największych spółek, gdzie indeks WIG20 wybija się dołem z kilkunastomiesięcznego kanału bocznego oddającego potencjał ruchu o ok. 300 pkt. Na rynkach zagranicznych wczorajsza sesja przebiegała dość spokojnie z niewielkim wzrostowym odreagowaniem w USA. Uwagę przykuwają kolejne spadki rentowności amerykańskich obligacji, gdzie dla papierów 10 letnich jest coraz bliżej do historycznych minimów. Wciąż jest utrzymany stan inwersji krzywej rentowności. Początek dnia wyrażony w notowaniach kontraktów terminowych na główne indeksy wydaje się dość stabilny. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na odczyty wskaźników nastrojów w strefie euro, oraz w USA na zrewidowany raport PKB i cotygodniowy odczyt o zasiłkach dla bezrobotnych.

WIG w układzie dziennym
  


 
BM Alior Bank 
 
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna   startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda