CEZ, MOL, PKO BP i Netia to najbardziej obiecujące akcje na II kw. 2013 r

13.03.2013 19:04  Analizy spółek giełdowych
CEZ, MOL, PKO BP i Netia to najbardziej obiecujące akcje na II kw. 2013 r CEZ, MOL, PKO Banku Polskiego i Netii - to według analityków Biura Maklerskiego Espirito Santo Investment Bank (BESI) najbardziej obiecujące spółki, w których akcje warto inwestować, poszukując najlepszych zysków w II kw. 2013 roku. Z kolei GPW i Dom Development wskazywane są jako kandydaci do redukowania zaangażowania, z rekomendacją "sprzedaj", wynika z raportu BESI Silver Bullets na II kw. 2013 r.

Na liście Silver Bullets BESI debiutuje w tym roku PKO BP, z rekomendacją "kupuj" i wyceną 40,4 zł za akcję. W ocenie BESI, inwestorzy szukający wzrostu i jakości w polskim sektorze bankowym mają tendencję do pomijania PKO BP, który utrzymuje w konsekwencji atrakcyjną wycenę (2013E P/E na poziomie 13,6x). Analitycy BESI uważają, że marcowa aktualizacja strategii i pozytywne informacje płynące z polskiej gospodarki w II kw. 2013 r. dadzą impuls wzrostowy dla ceny akcji największego polskiego banku.

Po raz kolejny wśród typów BESI pojawia się CEZ, tym razem z rekomendacją "kupuj" i wyceną na poziomie CZK 745 za akcję. Potencjalnym czynnikiem wzrostowym dla kursu akcji w nadchodzących miesiącach może być według BESI unijne głosowanie o przesunięciu sprzedaży pozwoleń na emisję CO2 w wysokości 900 mln ton z lat 2013-2015 na lata 2019-2020.

Rekomendację "kupuj" otrzymały również akcje węgierskiego MOL (wycena HUF 19,100). Zdaniem analityków BESI, karta dla MOL może się właśnie odwracać i rok 2013 powinien obfitować w pozytywne dla spółki wiadomości, przede wszystkim za sprawą Kurdystanu. Ruszą najprawdopodobniej pierwsze dostawy ropy z tego kraju.

Na liście ponownie pojawia się w tym kwartale NETIA, z rekomendacją "kupuj". Niedawno ogłoszona strategia zakładająca odkup akcji za 128 mln zł (4,2% kapitału) w 2013 roku powinna według BESI być pozytywnym katalizatorem wzrostu dla akcji spółki. W ocenie BESI, szansą dla Netii jest mocniejsze wejście na rynek telewizyjny.

Z kolei dla akcji GPW BESI podtrzymało rekomendację "sprzedaj" z wyceną 35 zł za akcję. W ocenie analityków, wynikom GPW nie pomaga na razie wzrost obrotów, który po wyłączeniu wolumenów wygenerowanych przez sprzedaż pakietów akcji PKO BP i PEKAO SA utrzymuje się na poziomie z roku ubiegłego. Przychód GPW może być w 2013 mniejszy nawet o 7% w wyniku niższych prowizji, które zaczęły obowiązywać od początku roku. Spółkę czeka też gwałtowny skok wydatków w związku z zakończeniem wdrożenia systemu UTP, wyższymi kosztami osobowymi i kosztami usług obcych. Na nastroje inwestorów mogą w najbliższych trzech miesiącach negatywnie wpływać również deklaracje o możliwości obniżki lub braku dywidendy w związku z potencjalnym zakupem od MSP 33% akcji KDPW.

Drugą, obok GPW, spółką z największym potencjałem spadkowym jest - według BESI - Dom Development ("sprzedaj", wycena 27,3 zł). Spółce tej nie będą sprzyjać w najbliższych miesiącach warunki makroekonomiczne oraz zaostrzająca się konkurencja. Według BESI, nie ma co liczyć na odwrócenie tego trendu w 2013 roku, co w konsekwencji przełoży się na spadek wyników spółki w latach 2013-2014. Na kurs akcji mogą negatywnie wpływać w najbliższych miesiącach dane o przedsprzedaży mieszkań (poprawa oczekiwana dopiero w 2014 roku).

ISBnews

ps


Notowania CEZ
Notowania GPW
Notowania MOL
Notowania NETIA
Notowania PEKAO
Notowania PKOBP
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


gielda