DM PKO BP: Apator [APT PW] - "Trzymaj "

07.12.2017 09:28  Analizy spółek giełdowych
Pod prąd

Upływający rok jest okresem problemów Apatora ze spółkami zależnymi współpracującymi z energetyką (Rector, Elkomtech). Mogłoby się wydawać, że przyszłe wyniki Apatora – pozbawione jednorazowych obciążeń – mają
potencjał do poprawy. Wydaje nam się jednak, że przed spółką jest ciągle dość ciężki okres. Wydajemy rekomendację Trzymaj z ceną docelową PLN 30.
 
Najważniejszy segment – wodomierze (nieco ponad 50% wyników grupy) powinien trzymać się całkiem mocno – jest to segment najżywiej reagujący na koniunkturę. Wyniki w 1H 17 były jednak zwiększone przez wysokomarżowy kontrakt w Etiopii (6% sprzedaży segmentu).
 
Nieco słabiej w 2018 mogą wyglądać wyniki w segmencie gazomierzy (faza przejściowa zmiany standardów technicznych w UK) i liczników energii (obecnie jesteśmy na górce cyklu obowiązkowej wymiany liczników w Polsce, dodatkowo
spółka będzie wygaszała linie odchodzących do lamusa liczników indukcyjnych).

Lekkiej poprawy można spodziewać się w spółkach automatyzacji pracy sieci. Po oczekiwanych stratach 2017 spółki zależne Rector i Elkomtech mają szanse wyjść na prostą. Naszym zdaniem spółki te zanotują wyniki jedynie nieznacznie powyżej zera a nad Elkomtechem wisi widmo potencjalnych kar.
 
Na dość stabilny obraz biznesu Apatora nakładają się szybko rosnące koszty pracy (wysoki udział w kosztach Apatora – 24%), umacniające się waluta (eksport to 54% przychodów Apatora) i rosnące ceny surowców.
 
Apator wskazuje, że wyniki 2017 są obciążone negatywnymi wydarzeniami jednorazowymi o sumie PLN 9m. Stosując nieco ostrzejsze kryteria segregacji kosztów na jednorazowe i powtarzalne, zauważamy jedynie niskie kilka milionów
kosztów jednorazowych w wynikach 2017. Ponadto wskazujemy, że Apator kapitalizuje rosnącą wartość nakładów na R&D (około PLN 18mln w 2017).
 
Więcej informacji w załączniku
DM PKO BP
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda