DM PKO BP: Nornickel [MNOD LI] - "Trzymaj"

07.12.2017 09:31  Analizy spółek giełdowych
W środowisku wysokiego CAPEX’u

Nornickel planuje zwiększyć CAPEX do ponad 2 mld USD rocznie, głównie na projekty środowiskowe (konieczność), ale, co rozczarowujące, inwestycje wzrostowe pozostawia w sferze opcji. Spowoduje to presję na bilans i dywidendy, a potencjalny potężny wzrost (imponujące zasoby) odłoży w czasie (3-5 lat).

Atutem spółki jest portfel metali: zwłaszcza Ni i Pd powinny korzystać na rosnącym popycie. Po osiągnięciu stopy zwrotu 18% i pogorszeniu perspektywy dla średnioterminowych FCF, obniżamy rekomendację do TRZYMAJ z ceną
docelową 19 USD.
 
Deficyt Ni, Pd; Pt i Cu w równowadze
Rynek niklu i platynowców może być motorem poprawy wyników spółki. Podaż niklu YTD spadła o 4% i metal zanotował deficyt 40kt. Cena znajduje się pod presją wysokich zapasów (w Azji mocno spadają) oraz wzrostu podaży w 2018 r. z Indonezji. Na rynku palladu występuje wysoki strukturalny deficyt, a popyt średnioterminowy wydaje się silny.

Natomiast platyna znajduje się w stanie równowagi. Cena miedzi jest znacznie powyżej krzywej kosztów, ale jej cenę wspierają problemy w produkcji górniczej, oczekiwania na inflację i impulsy fiskalne. Z drugiej strony
wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych kopalni w 2018 r. może ostudzić ten rynek.
 
Zielony rachunek: 2,5 mld USD
Nornickel planuje wydać w ciągu 5 lat 2,5 mld USD na projekty środowiskowe, przez co CAPEX w następnych trzech latach osiągnie odpowiednio 2, 2,5 i 2,3 mld USD (w tym zawiera się średniorocznie 1,5 mld USD inwestycji na utrzymanie biznesu). CAPEX utrzyma się na poziomie ok. 2 mld USD również w latach 2021-2022.
 
Więcej informacji w załączniku
 
DM PKO BP
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda