ING Securities: Słabość małych spółek

09.11.2012 09:22  Analizy spółek giełdowych
Czwartkowe notowania na GPW upłynęły w niejednoznacznych nastrojach. Początek sesji zgodnie z oczekiwaniami był spadkowy, a gracze dyskontowali pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie. Jednak wraz z upływem czasu sytuacja posiadaczy akcji, szczególnie dużych spółek, poprawiła się. Znacznie słabiej wiodło się natomiast średniakom i maluchom. Ostatecznie kolejny „cudo fixing” podniósł wartość WIGu o 0,29% i WIG20 o 0,56%.
 
GPW silniejsza od Europy

    
Napływ serii negatywnych informacji makro spowodował w dniu wczorajszym dalszy zjazd indeksu niemieckiej giełdy. DAX zniżkował o kolejne 0,39%, a nastrojów nie potrafiły poprawić nawet informacje o przyjęciu oszczędności przez rząd w Grecji (kraj ten tym samym uniknął bankructwa). Na tym tle nasz rynek zaprezentował się wczoraj całkiem dobrze. Za sprawą wzrostowego fixingu na zamknięcie, na wykresie świecowym dziennym indeksu WIG20 wymalował się biały korpus. W dalszym ciągu jednak indeks grupujący blue chipy znajduje się poniżej kluczowego oporu na poziomie 2.350 pkt.
 
Kolejny spadek indeksu sWIG80

     
Niepokoić może natomiast pogarszająca się koniunktura na szerokim rynku. Indeks małych spółek sWIG80 zaliczył wczoraj kolejny dzień deprecjacji i obniżył się w rejon poziomu 9.650 pkt. Z punktu widzenia analizy technicznej w obszarze 9.550-9.650 pkt. znajduje się lokalne wsparcie, więc byki mają szansę na powstrzymanie dalszej deprecjacji. Z uwagi jednak na pogarszającą się koniunkturę na światowym rynku akcji, sztuka ta nie będzie jednak łatwa.
 
Indeksy na Wall Street ponownie w dół
     
Po silnej wyprzedaży akcji we środę, początek wczorajszej sesji za Oceanem przyniósł próbę odreagowania. Jednak popyt zdołał utrzymać swoje pozycje jedynie przez pierwszą godzinę sesji. Dalszy przebieg notowań, to konsekwentny zjazd indeksów w dół. W komentarzach po sesji zwraca się szczególną uwagę na spadek indeksu S&P500 poniżej ważnego poziomu 1.400 pkt.  Za sprawą wczorajszej deprecjacji przełamana została również średnia 200-sesyjna, co bacznie obserwują inwestorzy na Wall Street. W dalszym ciągu słabość wykazuje sektor technologiczny. Indeks Nasdaq stracił wczoraj 1,42%, a głównym ciężarem dla rynku były akcje Apple. Notowania producenta komputerów stosowanych przede wszystkim w grafice, zniżkowały wczoraj o 3,63%. Na wykresie widoczna jest natomiast kontynuowana fala wyprzedaży zapoczątkowana w połowie września br. W okresie kilku tygodni kurs obniżył się z poziomu 700 USD do 537 USD w dniu wczorajszym. Dzisiaj rano, podobnie, jak wczoraj obserwujemy niewielką poprawę nastrojów. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy świecą się lekko na zielono (S&P500 +0,35%). W kalendarzu danych makro na szczególną uwagę zasługuje publikacja indeksu nastrojów konsumentów Michigan Sentiment za listopad (spodziewana jest niewielka poprawa).           
 
Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy
ING Securities

es


Notowania mWIG40
Notowania sWIG80
Notowania WIG
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda