Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Murapol wychodzi z Polnordu

22.06.2018 08:25  Analizy spółek giełdowych
Murapol wychodzi z Polnordu W dniu 21 czerwca 2018 roku Murapol S.A. sprzedał posiadany pakiet 3,227 mln akcji spółki Polnord S.A. za cenę 8,97 zł za jedną akcję. Transakcje opiewały na łączną kwotę blisko 29 mln zł i zostały dokonane poza systemem notowań ciągłych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W końcu 2017 roku Murapol S.A. nabył pakiet akcji Polnord S.A., który uprawniał go do 9,87 proc. udziału w akcjonariacie spółki. Średnia cena ubiegłorocznych transakcji zakupu akcji Polnordu przez Murapol wyniosła 10,51 zł za akcję. Uzyskana w transakcjach sprzedaży cena jest jednak wyższa niż średnia giełdowa kursu za ostatni miesiąc, 3, 6 i 9 miesięcy, które wyniosły odpowiednio: 7,96 zł, 8,09 zł, 8,79 zł i 8,61 zł. Zarząd Murapolu uznaje warunki tych transakcji za korzystne, także ze strategicznego punktu widzenia, wychodzi bowiem konsekwentnie z inwestycji, które nie przynoszą wyraźnych synergii oraz w których odgrywa rolę pasywnego inwestora. Pozyskane środki zasilą fundamentalną działalność spółki, w której generuje powtarzalne marże i umacnia swoją pozycję. Sprzedane akcje nie były obciążone, w szczególności zastawem, i całość środków z transakcji trafi do Grupy Murapol jutro.

- Konsekwentnie porządkujemy Grupę Murapol pod kątem przygotowania jej do zaoferowania inwestorom podczas IPO jako klasycznego dewelopera mieszkaniowego. Dlatego naszym celem jest skupienie całego potencjału i wszystkich środków Grupy na rozwoju podstawowego obszaru naszej działalności - deweloperskiej. Temu też służy uwalnianie kolejnych funduszy z posiadanych inwestycji i przekierowanie ich na działania pozwalające konsekwentnie umacniać pozycję na rynku mieszkaniowym, czyli na działalności generującej systematyczne, powtarzalne i bieżące marże. – mówi Nikodem Iskra, Prezes zarządu Murapol S.A. – Wracamy do korzeni naszej działalności czyli do deweloperki mieszkaniowej, gdyż na tym znamy się najlepiej i, w naszej ocenie, koncentracja wyłącznie na tym profilu naszej działalności najlepiej przemówi do przyszłych akcjonariuszy.  – dodaje Nikodem Iskra.

Obecnie Grupa Murapol skupia się na konsekwentnym umacnianiu pozycji rynkowej oraz rozbudowywaniu potencjału produkcyjnego w obszarze swojego „core businessu”. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni Grupa zakontraktowała nieruchomości we Wrocławiu przy ul. Konduktorskiej o wartości 8,1 mln zł brutto, na której przygotowuje projekt mieszkaniowy obejmujący 350 lokali o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 14,8 tys. mkw. Także w ostatnich dniach sfinalizowała zakup terenu inwestycyjnego przy London Road w Edynburgu o wartości 900 tys. funtów netto pod przedsięwzięcie deweloperskie, na które już posiada decyzję o pozwoleniu na budowę 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej wynoszące ok. 2,1 tys. mkw. Podpisała także umowę przenoszącą własność gruntu w Katowicach przy ul. Bytkowskiej, a wraz z nią uruchomiła komercjalizację powstającej na nim inwestycji.

Łącznie od początku roku Grupa wprowadziła do sprzedaży blisko 1,9 tys. lokali mieszkalnych powstających w 11 projektach inwestycyjnych, takich jak: Murapol Nowy Poznań, Murapol Osiedle Praskie w Warszawie, Murapol Osiedle Parkowe w Gliwicach czy Murapol Apartamenty Trzy Stawy w Katowicach. Do końca września zamierza poszerzyć ofertę handlową o dalsze ok. 1,4 tys. mieszkań w 7 inwestycjach nieruchomościowych przygotowywanych m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu czy Gdyni.

W konsekwencji z kolei sprzedaży aktywów z ostatnich tygodni – udziałów w Skarbiec Holding, gruntu w Berlinie i powyższych transakcji sprzedaży posiadanych akcji Polnord – spółka Murapol obniża poziom zadłużenia i pozyskuje środki finansowe, którymi może dysponować w rozwijaniu podstawowego biznesu.Grupa Murapol


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda