Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Analizy spółek giełdowych

Odpowiedzialne społecznie spółki atrakcyjne dla inwestorów

30.12.2014 09:38  Analizy spółek giełdowych
Odpowiedzialne społecznie spółki atrakcyjne dla inwestorów Spółki giełdowe prowadzące działalność społecznie odpowiedzialną (CSR) cieszą się rosnącą popularnością wśród krajowych i zagranicznych inwestorów. Przedsiębiorstwa, których akcje notowane są na zrzeszającym CSR indeksie Respect, zapewniają przewidywalność oraz wysoką stopę zwrotu.

Warszawski indeks Respect, który od 2009 roku zapewnił stopę wzrostu na poziomie 70 proc., liczy obecnie 24 spółki. Kryteria, które musi spełnić przedsiębiorstwo, by się na nim znaleźć są wyśrubowane. Firma musi – oprócz płynności – wykazywać się wzorową komunikacją z rynkiem oraz prowadzić szeroki wachlarz działań społecznie odpowiedzialnych. Ponadto niezbędne jest także poddanie się dokładnej weryfikacji. Spełnienie tych wymagań mocno procentuje, bowiem korporacje CSR, działające prospołecznie, proekologiczne i zgodnie z etyką biznesową, są niezwykle atrakcyjne dla inwestorów. Doceniają oni przede wszystkich wysoką przewidywalność tych przedsiębiorstw dla partnerów i współpracowników.

Jedną z rodzimych spółek giełdowych, stale notowaną na indeksie Respect od momentu jego powstania, jest Orange Polska. Jak mówi Maciej Nowohoński, członek zarządu ds. finansowych firmy, duży nacisk kładziony jest na zaangażowanie pracowników w różnorodne działania odpowiedzialne społecznie (np. wolontariat), gdyż podążanie korporacji drogą wytyczoną przez strategię CSR przekłada się na zwiększenie zaufania ze strony inwestorów. Podkreśla też, że dla Orange działania prospołeczne są równie ważne, jak aktywność o charakterze typowo finansowym.

Wśród najbardziej widocznych aspektów CSR w polityce Orange Maciej Nowohoński wymienia przekazanie kwoty 18 mln zł na działalność dobroczynną oraz wysyłanie do połowy klientów rachunków drogą e-mailową, co stanowi przykład postępowania proekologicznego.

Spółki giełdowe notowane na indeksie Respect są atrakcyjne nie tylko dla inwestorów krajowych, ale również – jak zauważa Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Indeksów, GPW SA – dla inwestorów z zagranicy. Polskie firmy prowadzące działalność społecznie odpowiedzialną mogą rywalizować o pozyskanie zagranicznego kapitału z przedsiębiorstwami z Czech lub Węgier, które nie mogą pochwalić się aż tak dużym zaangażowaniem zakresie CSR. To dodatkowe kryterium nierzadko ma charakter decydujący przy wyborze partnera inwestycyjnego.Dominik Balawender
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda