Czym jest przelew międzynarodowy i jaka jest różnica między standardowym?

23.01.2019 14:58  Banki
Czym jest przelew międzynarodowy i jaka jest różnica między standardowym? Przelewem międzynarodowym określamy zlecenie przekazania środków finansowych na rachunek w banku, który znajduje się w innym kraju. W zależności od waluty i kraju możemy wyróżnić kilka rodzajów przekazów zagranicznych.

 • SEPA (Single Euro Payments Area) – ten system został opracowany na potrzeby rozliczeń pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej i służy do szybkich i tanich przelewów wyłącznie w walucie Euro. Z reguły czas jego realizacji to 24 godziny, a koszt, to stała opłata oscylująca w granicach 1-2 euro niezależnie od kwoty przelewu.
 • TARGET2 – jest to rozwiązanie umożliwiające księgowanie w czasie rzeczywistym, z którego korzystają głównie banki i duże instytucje finansowe. Minimalna kwota przekazu to 0,5 mln euro. Środki księgowane są w ciągu kilkunastu minut. Niektóre banki oferują tę usługę klientom indywidualnym. Korzystając z tej opcji, trzeba się liczyć ze sporą prowizją uzależnioną od kwoty przekazu.
 • SWIFT - to międzynarodowy system teleinformatyczny, który służy do komunikacji między instytucjami finansowymi. Jeśli chcemy przekazać środki do kraju poza strefą Euro, to właśnie za pomocą tego systemu trafią one na konto docelowe. Zaletą SWIFT jest jego standaryzacja i ujednolicenie. Dzięki temu informacje potrzebne do poprawnego zaksięgowania naszych środków są łatwe do odczytania dla każdego banku, w dowolnym miejscu na świecie.

Działanie przelewów SWIFT opiera się na współpracy z bankami pośredniczącymi. Oznacza to, że dany bank (lub kilka banków - zależy od stopnia rozwinięcia współpracy z danym krajem) niejako reprezentuje inne banki wobec kraju, z którego przesyłane są pieniądze. Środki najpierw trafiają na konto banku pośredniczącego i stad są przesyłane dalej do banku docelowego.

Czas księgowania takiego przelewu powinien zamknąć się w 3 dniach roboczych, a jego koszt to prowizja w granicach 0,5-2% wartości transakcji, przy czym z reguły jest ograniczona kwotą maksymalną (każdy bank stosuje tutaj swoje indywidualne opłaty).
 

Wprowadzenie jednolitego systemu, który umożliwiłby łatwe odczytywanie informacji w każdym miejscu na świecie, wymagało wprowadzenie kilku pojęć standaryzujących komunikację między bankami. Do najważniejszych z nich należą:

 • IBAN - to format zapisu numeru konta. Każdy kraj należący do tego systemu ma numery rachunków określonej długości. Przed cyframi znajdziemy literowe oznaczenie kraju, następnie cyfrę kontrolną, która weryfikuje poprawność numeru konta, numer rozliczeniowy (pozwala on zidentyfikować bank, w którym znajduje się rachunek) i właściwy numer posiadacza rachunku.
 • Numer SWIFT (zwany czasami również SORT CODE, BIC lub ROUTING NUMBER) - to krótki zapis literowo-cyfrowy, który pozwala zidentyfikować w teleinformatycznym systemie dany bank (coś na kształt numeru kierunkowego, z jakiego korzystamy, dzwoniąc do innego miasta lub kraju).
 • Opcje kosztowe OUR, BEN i SHA - każdy przekaz międzynarodowy ma w swoim komunikacie określona informacje, kto ponosi jego koszty. I tak po kolei:
  • OUR - całość kosztów ponosi nadawca.
  • BEN - koszty pokrywa odbiorca przekazu.
  • SHA - opłaty są dzielone pomiędzy odbiorcę i nadawcę przekazu (każdy płaci cześć określoną przez jego bank).

 


( SWIFT - Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, to system, który umożliwia szybką i łatwą komunikację pomiędzy instytucjami finansowymi, na całym świecie. To właśnie za pomocą tego systemu rozliczana jest większość przelewów międzynarodowych.)


Jakie są różnice pomiędzy przelewem międzynarodowym a standardowym?

Standardowe przelewy, które każdy z nas wykonuje na co dzień, są rozliczane przez Krajowa Izbę Rozliczeniową i korzystają z systemu Elixir. Ponieważ polskie banki z urzędu należą do systemu IBAN, komunikacja pomiędzy nimi jest łatwa i szybka.

Dla przykładu przy przekazach w złotówkach na konto polskiego banku nie ma dużego znaczenia, jakie podamy dane osobowe i adresowe odbiorcy - nawet jeśli wpiszemy je błędnie, to system, jeśli tylko potwierdzi poprawność numeru rachunku i fakt istnienia takiego konta w banku odbiorcy, zaksięguje środki automatycznie, nie weryfikując zgodności danych na przekazie ze stanem faktycznym.

W przypadku przelewów międzynarodowych poprawność danych jest bardzo ważna - ich błędne podanie jest najczęstsza przyczyna zwrotu pieniędzy do nadawcy (co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami).
 

Kolejna istotna różnica jest czas księgowania - w Polsce przelewy w systemie Elixir są przesyłane pomiędzy bankami kilka razy dziennie i zazwyczaj docierają na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Równie istotne są koszty. W większości banków przelew krajowy wykonamy bezpłatnie, a nie które z nich oferują błyskawiczne przelewy (realizowane w ciągu kilku minut), za które opłata wynosi od kilku do kilkunastu złotych. W porównaniu do przelewów międzynarodowych jest to usługa bardzo tania.
 

W ostatnim czasie jako ciekawa opcja jawi się możliwość wykonania przelewu za pośrednictwem kantoru internetowego, gdzie możemy również taniej nabyć potrzebna mam walutę. Dla przykładu w ofercie DOBRYKANTOR.pl znajdziemy możliwość wykonania takiego przelewu, która kosztuje 10 PLN niezależnie od wysyłanej kwoty (przekaz jest realizowany w opcji kosztowej SHA). Żeby zrealizować taka operacje, wystarczy uzupełnić specjalny formularz dostępny w panelu klienta, który krok po kroku przeprowadzi nad przez wszystkie formalności. W razie wątpliwości zawsze możemy zadać pytanie kompetentnej obsłudze, która chętnie podpowie najlepsze rozwiązanie.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste