Jak najkorzystniej zrobić przelew do zagranicznego kontrahenta w obcej walucie?

08.05.2017 08:54  Banki
Przedsiębiorcy, którzy współpracują z klientami czy dostawcami z zagranicy, często szukają rozwiązań, które pozwolą im rozliczać się w obcych walutach taniej niż w banku.

Bankowe marże związane z wymianą waluty są bowiem dość wysokie, przez ponosimy duże dodatkowe koszty. Co więcej, od stycznia 2017 wszystkie transakcje powyżej 15 000 zł muszą odbywać się bezgotówkowo – wydaje się zatem, że nie ma innej opcji niż bankowy przelew zagraniczny, obciążony szeregiem opłat. Jednak nawet z tej sytuacji można znaleźć wyjście i zaoszczędzić.

Firmowe konto walutowe


Założenie konta walutowego to rozsądne wyjście dla tych firm, które regularnie współpracują i rozliczają się z zagranicznymi kontrahentami. Otwierając rachunek, który jest prowadzony np. w euro, możemy rozliczać się bezpośrednio w tej walucie, a co za tym idzie – uniezależnić się od bankowych kursów walut, które nie są zbyt atrakcyjne z perspektywy klienta. Konto walutowe można założyć w tym samym banku, w którym mamy zwykłe konto firmowe, lub też w innym, jeżeli nie wymaga posiadania złotówkowego ROR.

Wymiana walut w e-kantorze


Posiadając konto walutowe, możemy wymieniać walutę poza bankiem. Stacjonarne kantory właściwie odpadają w tym przypadku już na starcie, ponieważ możemy tam wymienić tylko gotówkę, co jest nie tylko nieco ryzykowne, ale również mało komfortowe w przypadku rozliczeń firmowych. Z pomocą przychodzą nam zatem kantory internetowe, w których transakcje są bezgotówkowe i – co najważniejsze – odpowiednio zabezpieczone. Kursy walut obowiązujące w e-kantorach są znacznie atrakcyjniejsze od tych bankowych (a często nawet od kantorowych), ponieważ operatorzy tego typu serwisów nie narzucają tak wysokiej marży za wymianę waluty. W przypadku wymiany dużych kwot lub częstych, regularnych transakcji w internetowym kantorze możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Przelew zagraniczny w internetowym kantorze


Standardowa wymiana waluty online odbywa się najczęściej poprzez przesłanie środków pomiędzy kontem złotówkowym i walutowym. Jednak w niektórych e-kantorach znajdziemy również opcję przelewów zagranicznych, np. https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. W ten sposób możemy przesłać pieniądze za granicę, w obcej walucie, bez konieczności zakładania konta walutowego. W internetowym kantorze uzupełniamy niezbędne informacje dotyczące nadawcy i odbiorcy przelewu oraz waluty, na jaką mają zostać wymienione środki. Następnie wysyłamy przelew ze zwykłego konta złotówkowego do internetowego kantoru. Serwis dokonuje wymiany na wskazaną przez nas walutę i wysyła do docelowego zagranicznego odbiorcy. Jako że wymiana odbywa się według kursu waluty obowiązującego w e-kantorze, a nie w banku, finalny koszt takiego przelewu międzynarodowego jest dużo niższy.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Wymieniam walutę na www.KantorEkspert.pl zawsze konkurencyjne ceny i szybka realizacja przelewu zwrotnego. Warto zapoznać się z ofertą tego kantoru.

    adam1983   (6 czerwca 2017 o 12:18)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste