Jak wyglądał rok 2016 w sektorze firm pozabankowych?

23.01.2017 10:55  Banki
Jak wyglądał rok 2016 w sektorze firm pozabankowych?
Pierwsze miesiące nowego roku to zazwyczaj czas podsumowań. W 2016 roku sektor instytucji pozabankowych rozwijał się bardzo dynamicznie, pomimo wprowadzonych wiosną zmian prawnych. Jak pokazują dane zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej, coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej niż w banku. Możliwość sprawdzenia opinii oraz szybkie porównanie kilku ofert sprawia, że pożyczki przez internet zyskują nowe rzesze zwolenników. 

Banki, a instytucje pozabankowe
Rok 2016 był dla firm pożyczkowych rokiem rozwoju oraz istotnych zmian. Z badań przeprowadzonych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, iż instytucje pozabankowe w 2016 roku zwiększyły wartość udzielonych pożyczek o prawie 60% w odniesieniu do roku ubiegłego. Zwiększyła się także liczba pożyczkobiorców, która wzrosła o ok. 63%. 
 
W porównaniu do wyników sektora bankowego, instytucje pozabankowe odnotowały 18 proc. wzrost udzielanych pożyczek. – Widzimy kontynuację spadkowego trendu zapoczątkowanego już w roku 2015, w zakresie liczby kredytów udzielanych przez banki na niskie kwoty – do 5, czy 10 tysięcy – zauważa Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego. –Polacy coraz częściej skłaniają się do korzystania z usług firm pozabankowych, o czym świadczą dane z BIK, a także realna wartość wszystkich zaciągniętych pożyczek, która wyniosła w zeszłym roku około 5,2 mld zł. – dodaje Kruczek. 
 
Ustawa „antylichwiarska”
 
Dynamicznemu rozwojowi tego sektora nie zaszkodziła wprowadzona w marcu, tak zwana ustawa „antylichwiarska”. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, wszystkie firmy zobowiązane zostały do naliczania dodatkowych kosztów pożyczek według jednego, wspólnego dla wszystkich wzoru, czyli 25% kwoty pożyczki plus 30% tej kwoty w skali roku.

Powyższe wytyczne miały zapobiec sytuacjom, w których pożyczkodawcy żądali opłat nieadekwatnych do pożyczanych sum. - Dzięki wprowadzonym regulacjom prawnym – czyli tzw. ustawie „antylichwiarskiej”, sektor pozabankowy stał się pełnoprawnym uczestnikiem regulowanego rynku finansowego. – mówi Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego.
 
Firmy pożyczkowe, tam gdzie była taka konieczność, dostosowały parametry ofert do nowych przepisów, a przede wszystkim wprowadziły zmiany w terminach trwania umowy, tak by były one zgodne z bardziej restrykcyjnymi regulacjami. Część firm, których wcześniejsza oferta w dużym stopniu zgadzała się z ustawowymi regulacjami, tylko dostosowała produkty, zamiast je zmieniać. Na rynku finansowym pozostały jedynie te firmy, które potrafiły stworzyć swoim klientom atrakcyjne warunki spłaty pożyczek. 
 
Consultingandmore

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste