Największe wyzwania banków: Michał Krupiński z Pekao, opinia

08.11.2019 12:20  Banki
Największe wyzwania banków: Michał Krupiński z Pekao, opinia

Krupiński w wywiadach oraz między innymi podczas Europejskiego Kongresu Finansowego wielokrotnie zaznaczał, że największymi wyzwaniami dla polskich banków są: bezpieczeństwo oraz skok technologiczny. Przewaga z tytułu innowacyjności technologicznej jest szansą na budowanie konkurencyjności i dostarczania ofert szytych na miarę klienta – bo to na nim powinno się skupić uwagę w strategii, zwłaszcza że doświadczamy zmian demograficznych i innego podejścia do roli banków.

Michał Krupiński: Banki muszą podążać za postępującymi zmianami technologicznymi


Kluczem do sukcesu są transformacja cyfrowa oraz inwestycje w nowe technologie – mówił Michał Krupiński w wywiadzie dla chińskiej agencji informacyjnej Xinhua. Zaznaczył, że konieczna jest aktualizacja podejścia, jeżeli banki chcą przetrwać zachodzące w globalnej gospodarce zmiany – dlatego bank Pekao inwestuje przede wszystkim w pracowników IT, którzy rozwijają kanały elektroniczne.

Sądząc po sukcesach, jakie bank Pekao odnotowuje na polu cyfrowym, między innymi bankowi udało się podwoić liczbę klientów korzystających z aplikacji PeoPay do około 1,5 mln, strategia transformacji była dla banku strzałem w dziesiątkę. Krupiński zapowiada dalszy rozwój PeoPay, a także nowego serwisu transakcyjnego dedykowanego na razie bankowości detalicznej, ale już wkrótce także biznesowej i korporacyjnej. Trwają też prace nad nową platformą PEKAOFX ułatwiającą zawieranie transakcji walutowych.

Jednocześnie Krupiński zaznaczał, że najważniejszymi wyzwaniami informatycznymi dla sektora bankowego są kwestie cyberbezpieczeństwa oraz zmiany regulacyjne w obszarze zastosowań chmury w bankowości. Co istotne, banki muszą zmierzyć się ze zwiększoną presją konkurencyjną ze strony firm technologicznych:

W coraz większym stopniu widzimy, w jaki sposób firmy rosną na swoich rynkach rodzimych, zarówno firmy amerykańskie, jak i firmy chińskie – i te firmy stają się w coraz większym stopniu realną konkurencją dla banków. Możemy to oceniać jako zagrożenie dla banków – mówił podczas czerwcowego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Zdaniem prezesa Pekao szansą dla rozwoju sektora bankowego jest współpraca z chińskim rynkiem. Zauważył on, że Polska jest bardzo zależna od gospodarki Niemiec, która z kolei zależy od gospodarki Chin, warto więc zmienić modele wymiany handlowej i współpracować bezpośrednio (więcej o tym w artykule Michał Krupiński: gospodarka cyfrowa Chin wzorem dla Polski).

Michał Krupiński: Wyrok TSUE może zmienić dobrą sytuację kapitałowych banków


Podczas debaty „Budowanie rentowności banków w dobie transformacji” zorganizowanej przez „Puls Biznesu” Krupiński zaznaczył, że jego zdaniem największe banki są w dobrej sytuacji kapitałowej i płynnościowej, chociaż może się to zmienić po korzystnym dla frankowiczów wyroku TSUE. Decyzja ta oznacza skutki finansowe dla banków, ponieważ zachęca frankowiczów do wstępowania na drogę prawną – już w sądach toczy się zaledwie 8-10 tysięcy spraw, a samych kredytobiorców posiadających kredyt w szwajcarskiej walucie jest około 450 tysięcy.

Jeszcze przed wydaniem orzeczenia ZBP ostrzegał, że przyznanie racji frankowiczom może kosztować cały system bankowy nawet 60 mld zł.

Krupiński w komunikatach medialnych wielokrotnie zaznaczał, że bank Pekao z tego tytułu nie ma żadnych obaw, ponieważ kredyty frankowe stanowią zaledwie 2,4 proc. w portfelu banku, z czego niemal cały portfel kredytów w CHF bank przejął od banku BPH.

Michał Krupiński: Polskie banki muszą przejść konsolidację


Zdaniem Krupińskiego, transformacja i konsolidacja to szansa dla europejskich banków, aby zmniejszyć dystans do banków w USA.

Myślę, że obecna sytuacja związana ze stopami procentowymi w Europie Zachodniej i otoczenie regulacyjne nie powinny być traktowane jako wymówka dla banków, aby się zmieniać. Mamy zbyt wiele banków w Europie – powinna zatem nastąpić konsolidacja. Z drugiej strony, obserwujemy wyniki banków w Stanach Zjednoczonych, które przechodzą tę transformację i rozmawiają o technologii przyszłości – powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg TV prezes Pekao.

Prezes Pekao zaznaczył, że sektor bankowy w Polsce jest drugą najszybciej rosnącą gospodarką w Europie. Dzięki wzrostowi PKB rzędu 4,5 proc. jest tym samym sektorem bardzo stabilnym i dobrze skapitalizowanym, mimo obowiązującego podatku bankowego. Krupiński przywołał badanie wskazujące, że gdyby rodzima gospodarka była zdigitalizowana w stopniu porównywalnym do skandynawskich, wówczas i tak szybki już wzrost gospodarczy Polski zyskałby dodatkowe 1,5 proc.

Michał Krupiński: Celem Pekao jest zwiększenie efektywności operacyjnej


Wykorzystanie technologii cyfrowych ma przede wszystkim uprościć procesy oraz zmniejszyć ilość niepotrzebnych dokumentów. W planach banku Pekao znajduje się między innymi skrócenie czasu obsługi i otwieranie konta w 7 minut (zamiast 40 minut w przeszłości) czy zautomatyzowanie 90 proc. decyzji kredytowych pożyczek gotówkowych.

Plan transformacji Banku Pekao S.A. pod wodzą Michała Krupińskiego zakłada zysk netto na poziomie 3 mld zł w 2020 roku. Ma to być osiągnięte poprzez dyscyplinę kosztową, tutaj między innymi renegocjowane będą umowy z firmami odpowiedzialnymi za obsługę informatyczną banku oraz redukcję zatrudnienia, co ma przynieść ograniczenie kosztów nawet o 100 mln rocznie.

Równie ważną kwestią jest pozyskiwanie nowych klientów, co już bank robi z sukcesami – liczba nowo otworzonych rachunków wzrosła w ujęciu rocznym o 40 proc., w pierwszym kwartale 2019 r., konto w Pekao otworzyło 113 tys. klientów, a liczba klientów mobilnych wzrosła o 31 proc. do 1,3 mln osób na koniec I kw. 2019. Celem jest pozyskanie nawet 500 tys. nowych klientów rocznie (od 2020 roku), co w porównaniem z rokiem 2018 byłoby wzrostem o około 100 tys.

Aktualnie około 1000 osób jest zaangażowanych w różne projekty transformacyjne m.in. obejmujące automatyzację kilkudziesięciu procesów bankowych. Jeśli chodzi o zmiany operacyjne dotyczyć mają one optymalizacji sieci oddziałów oraz systemu bankowości korporacyjnej. Sieć jest analizowana pod kątem efektywności każdej placówki oraz lokalizacji – (za: Michał Krupiński – kim jest i jaki ma plan dla Pekao?).

Michał Krupiński kieruje bankiem Pekao SA od czerwca 2017 roku i już od pierwszych dni przejęcia sterów otwarcie mówił, że jego zadaniem jest transformacja banku w nowocześnie zarządzaną instytucję, w której prym wieść będą technologie oraz rozwiązania idące z duchem czasów. Dlatego duży nacisk został położony na rozwój działu IT i wprowadzenie między innymi płatności przy użyciu PeoPay i zbliżeniowych wypłat z bankomatów. Na uwagę zasługuje autoryzacja przelewów i zakładanie konta za pomocą tzw. selfie, czyli zdjęcia twarzy. To, oraz inne funkcje innowacyjnej aplikacji mobilnej, sprawiło, że PeoPay zdobyło nagrodę EFMA Accenture dla najbardziej innowacyjnego produktu na świecie.


Źródła:

  • https://media.pekao.com.pl/pr/463091/michal-krupinski-w-bloomberg-tv-transformacja-technologiczna-i-konsoli
  • https://media.pekao.com.pl/pr/457876/michal-krupinski-dla-chinskiej-agencji-xinhua-chiny-to-zrodlo-inspirac
  • https://www.money.pl/gielda/prezes-pekao-pierwsze-efekty-transformacji-cyfrowej-juz-widoczne-w-wynikach-6379052990330497a.html
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/EKF-2019-Jakie-sa-najwieksze-wyzwania-bankow-7683799.html
  • https://www.pb.pl/mapa-wyzwan-i-zagrozen-dla-sektora-bankowego-932775
  • https://alebank.pl/ekf-2019-najwieksze-wyzwania-informatyczne-stojace-przed-bankami/
  • https://alebank.pl/ekf-2019-prezesi-najwiekszych-bankow-o-sytuacji-sektora-finansowego/
  • https://nto.pl/michal-krupinski-kim-jest-prezes-zarzadu-banku-pekao/ar/c3-14328097

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
SMEO SA, Michał Pawlik - Prezes Zarządu, #331 ZE SPÓŁEK   BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: IX. 2019
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste