Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Banki


Realne zyski z lokaty firmowej tylko w Idea Banku i Banku Pocztowym

28.09.2017 12:46  Banki
Realne zyski z lokaty firmowej tylko w Idea Banku i Banku Pocztowym
Jedynie dwa banki pozwolą mikroprzedsiębiorcy zarobić na lokacie bankowej – wynika z najnowszego rankingu Tax Care. Mowa o Idea Banku i Banku Pocztowym, u których można znaleźć oferty depozytów oprocentowanych na ponad 2,2%, czyli ponad granicę opłacalności, jaką wyznacza podatek i obecny poziom inflacji.
 
Rentowność depozytów zakładanych przez właścicieli firm nie ma się najlepiej. Jeszcze na początku tego roku, zgodnie z danymi zebranymi przez Tax Care, średnie oprocentowanie 50 tys. zł zdeponowanych na 3-miesięcznej lokacie wynosiło 1,08% w skali roku. Tuż przed wakacjami zaś już 0,94%. Obecnie w teorii właściciel firmy zarobi na niej średnio 0,86% – w teorii, bo w ujęciu realnym taka lokata przyniesie wręcz stratę.
 
Jaka wersja lokaty się teraz w ogóle opłaca
 
Granicznym poziomem oprocentowania lokaty firmowej, który pozwoli dziś przedsiębiorcy osiągnąć minimalny realny zysk, tj. po uwzględnieniu podatku oraz wzrostu cen jest 2,2%. Taki poziom otrzymujemy przy założeniu, że przedsiębiorca opodatkowuje zarobek ze swojej działalności (w tym zysk na lokacie) stawką 18-proc., a inflacja jest równa 1,8 proc. w skali roku, czyli wynosi tyle, ile wyniosła w sierpniu br., zgodnie z danymi GUS.
 
Ile jest takich ofert dostępnych obecnie dla właścicieli firm? Okazuje się, że tylko dwie, biorąc pod uwagę wrześniowy ranking najwyżej oprocentowanych lokat firmowych, jaki Tax Care stworzył w oparciu o odpowiedzi nadesłane z 15 banków. Dla porównania „procentu” na lokatach firmowych przyjęliśmy dwie kwoty depozytu, tj. 10 tys. zł i 50 tys. zł oraz 7 różnych okresów trwania lokaty – od jednodniowych, przez jedno-, dwu- i trzymiesięczne, po półroczne, roczne i dwuletnie. Oprocentowanie lokat prezentowanych w rankingu Tax Care jest stałe.
 
Realny zysk z lokaty 10 tys. zł w Idea Banku
 
3% w skali roku – takie oprocentowanie lokaty miesięcznej gwarantuje Idea Bank. Maksymalnie można na niej ulokować 20 tys. zł. Może ją otworzyć wyłącznie posiadacz konta firmowego, który w dodatku udokumentuje, że w trakcie trwania lokaty prowadzi firmę. Na szczęście wystarczy e-mail, w którym przedsiębiorca prześle bankowi kopie wpisu do ewidencji i numery REGON oraz NIP.
 
Oprocentowanie tej lokaty jest najwyższym pośród wszystkich lokat, które znalazły się w naszym zestawieniu. Idea Bank uplasował się wysoko również w przypadku pozostałych depozytów na kwotę 10 tys. zł, zajmując pierwsze miejsce wśród lokat jednodniowych, dwu-, trzy- i sześciomiesięcznych oraz rocznych. Jedynie w przypadku lokaty dwuletniej ustępuje miejsca na podium Bankowi Pocztowemu oraz Bankowi Credit Agricole. 
Odsetki od 50 tys. zł na koncie w Banku Pocztowym
To właśnie właściciel rachunku firmowego w Banku Pocztowym może liczyć na drugie na rynku pod względem wysokości oprocentowanie środków zgromadzonych na depozycie, dzięki któremu zdeponowane oszczędności faktycznie na siebie zapracują, jak wynika z danych zgromadzonych przez Tax Care. Wynosi ono 2,5% w skali roku i jest zarezerwowane dla lokaty 24-miesięcznej, zakładanej przez internet.
 
W przypadku pozostałych lokat firmowych, na uwagę zasługują też te oferowane przez Bank Credit Agricole. Bank Credit Agricole bowiem jako jedyny uczestnik wrześniowego rankingu Tax Care podniósł w ostatnim czasie oprocentowanie depozytów dostępnych dla firm, jeśli zestawić ten ranking z rankingiem publikowanym przez Tax Care przed wakacjami. Dotyczy to depozytów sześciomiesięcznych, rocznych i dwuletnich, które uplasowały się blisko lidera. Bank Credit Agricole utrzymał jednocześnie warunki, jakie towarzyszą tym lokatom – dostępne są one w placówkach bankowych i Serwisie telefonicznym CA24 oraz dotyczą wyłącznie nowych środków.O tym, czy oprocentowanie lokat firmowych wzrośnie w kolejnych miesiącach, może zadecydować tempo wzrostu inflacji. Jeśli inflacja poszybuje w górę, możliwe, że dojdzie do podwyżki stóp procentowych, co w efekcie może poprawić rentowność depozytów.
 
Katarzyna Miazek, Tax Care

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste