Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Banki


Rośnie zainteresowanie bankowymi usługami doradczymi

19.11.2015 11:27  Banki
Rośnie zainteresowanie bankowymi usługami doradczymi Powiększające się grono  zamożnych i bogatych Polaków – do 2017 roku ich liczba ma przekroczyć milion osób, to dobra informacja dla banków. Takie osoby są coraz bardziej zainteresowane usługami z zakresu private banking, premium banking i wealth management, czyli m.in. szytym na miarę doradztwem inwestycyjnym.

Marcin Pawłowski, dyrektor segmentu klienta zamożnego w Banku Zachodnim WBK tłumaczy, że za osobę zamożną uznaje się kogoś, kto płaci wyższe podatki lub posiada wyższe aktywa bez stałych dochodów.

Zgodnie z raportem „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” KPMG, wraz z przekroczeniem liczby miliona zamożnych Polaków, wzrośnie wartość ich dochodu – do 2017 roku parametr ten ma osiągnąć poziom blisko 200 mld zł. Dane KMPG mówią też o coraz większym zainteresowaniu osób o wysokich dochodach usługami z zakresu bankowości prywatnej.

Ekspert Banku Zachodniego WBK, podkreśla, że zamożni klienci są zorientowani na różnego typu rozwiązania - czy to w formie aktywów w funduszach inwestycyjnych oraz różnego typu asset managementach, jak również doradztwem inwestycyjnym.

Takie osoby szukają podpowiedzi odnośnie tego, w co inwestować, w jaki sposób dywersyfikować portfel czy jaki przedział czasowy wybrać (inwestycje krótko- lub długoterminowe) w zależności od tego, jaki dana osoba ma profil ryzyka.

Marcin Pawłowski zauważa, że wśród klientów zamożnych można wyróżnić na kilka typów  zachowań inwestycyjnych, w zależności od tego, jaki dane osoby akceptują poziom ryzyka. Grupę konserwatywną charakteryzuje poszukiwanie bezpiecznych form inwestycji, czyli takich, które gwarantują 100 proc. ochrony kapitału. Po drugiej stronie znajduje się grupa klientów nie bojących się ryzyka. Im zależy na zyskach większych niż 1-2 proc., które aktualnie dają lokaty bankowe. Jednocześnie ta grupa szuka w miarę bezpiecznych instrumentów inwestycyjnych. Najczęściej sięgają oni po obligacje skarbowe lub korporacyjne.

Co więcej, klienci z wysokimi dochodami, niezależnie od wielkości portfela, chcą dywersyfikować swoje inwestycje. Innym rozgraniczeniem klientów zamożnych i bogatych jest sposób dokonywania inwestycji – jedni zajmują sie tym sami (najczęściej wbierają inestycje w nieruchomości), inni wolą robić to pośrednio - przez fundusze (te osoby sięgają po akcje i obligacje).Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste