UOKiK wszczyna postępowanie wobec trzech banków

02.11.2017 13:12  Banki
UOKiK wszczyna postępowanie wobec trzech banków BPH, PKO BP i Pekao to trzy banki, wobec których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania w sprawie niejasnych zasad ustalania kursów walut w kredytach i pożyczkach hipotecznych w obcych walutach.

Prezes urzędu Marek Niechciał wyjaśnia, że UOKiK zainteresował się zapisami w umowach przygotowanych przez te instytucje finansowe. Wątpliwości budzą niejasne zasady ustalania kursów walut. Prezes Niechciał tłumaczy, że zapisy te bywają nieprecyzyjne, a klienci nie wiedzą, po jakim kursie spłacają zobowiązania.

Jak dodaje prezes Niechciał, podobne postępowania toczą się wobec 10 banków. Postępowania przeciwko instytucjom finansowym zakończyć się decyzją o zaprzestaniu wykorzystywania zakwestionowanego wzorca umowy. Maksymalna kara może wynieść do 10 procent obrotu banku.

Urząd dotychczas postawił zarzuty: BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK, Bankowi Millennium, Deutsche Bankowi, Getin Noble Bankowi, Raiffeisen Bank Polska, PKO BP, Pekao i BPH. Prezes UOKiK badał także praktyki mBanku.

Jak informuje urząd, konsumenci domagają się uznania za niedozwolone klauzul, które nieprecyzyjnie określają wysokość kursów walut.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste