ZBP: Wstępne szacunki dot. wpływu orzeczenia TSUE na banki najwcześniej w XII

29.10.2019 15:13  Banki
ZBP: Wstępne szacunki dot. wpływu orzeczenia TSUE na banki najwcześniej w XII Związek Banków Polskich (ZBP) ocenia, że pierwsze nowe szacunki dotyczące wpływu wyroku TSUE ws. walutowych kredytów hipotecznych na sektor bankowy będzie mógł przedstawić najwcześniej w grudniu br., poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz

"Pierwsze poważniejsze przybliżenia będziemy mogli podać za kilka miesięcy. Te szacunki będą oparte na bardzo pogłębionej, rzetelnej analizie wyroku TSUE, bardzo solidnej wielostronnej ekspertyzie prawnej. W oparciu o te ekspertyzy i szacunki banków (...) audytorzy w rozmowach z bankami będę precyzować określone wymagania. I to będzie taka pierwsza przymiarka, pewnie grudzień tego roku" - powiedział Pietraszkiewicz podczas konferencji. 

"Natomiast później, wraz z pewnymi ocenami kwartalnymi, czy półrocznymi, będziemy mieli do czynienia z aktualizacją tych ocen, ponieważ to są głównie banki giełdowe, więc one będą musiały w sposób kroczący raportować jak wygląda ta sytuacja w oparciu m.in. o procesy sądowe i inne zdarzenia" - dodał. 

Prezes podkreślił, że wcześniejsze kalkulacje dotyczące strat dla sektora bankowego związanych z orzeczeniem TSUE na poziomie 60 mld zł były przygotowane jeszcze przed orzeczeniem Trybunału, a po wystąpieniu Rzecznika Generalnego. 

"To były szacunki były po wystąpieniu Rzecznika Generalnego TSUE i przede wszystkim z tą lansowaną wówczas koncepcją, że istnieje możliwość łatwego przejścia z CHF na złotówki przy Liborze. Zrobiliśmy to w sposób konserwatywny, przypomnę, że szacunki innych instytucji były znacznie wyższe, bo nawet sięgały 90 do 100 mld zł. My oszacowaliśmy to wówczas w sposób konserwatywny, powściągliwy  na kwotę 58 mld zł" - wyjaśnił. 

"Czekamy na dalsze oceny, ekspertyzy, analizy i kiedy one będą w pełni ustabilizowane, będziemy mogli podejść do ewentualności weryfikowania tamtych obliczeń w tych nowych okolicznościach" - powiedział Pietraszkiewicz. 

Dodał, że trzeba kilku miesięcy od wyroku TSUE na to, żeby wyklarowały się wyniki ekspertów z badań od osób o niepodważalnym autorytecie. Trzeba także poczekać, by zarysował się kształt linii postępowań sądowych, ale to może wymagać więcej czasu. Zaznaczył, że jest także kilka spraw związanych z orzeczeniem TSUE, które wymagają stabilnego określenia stanowisk. 

"Toczy się także dyskusja w przedmiocie ewentualnego wynagrodzenia dla banków za wykorzystanie kapitału w trakcie trwania umowy kredytowej. Jest też kwestia różnych opinii nt. tego, czy istnieją w Polsce przepisy dyspozytywne" - wskazał także prezes.

Źródło: ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
"Lex deweloper" OKIEM PRAWNIKA   KRUK SA, Piotr Krupa - Prezes Zarządu, #260 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste