Zaufanie Polaków do branży finansowej

13.10.2016 13:48  Banki
Zaufanie Polaków do branży finansowej Nieco mniej niż połowa Polaków (49 procent) ufa bankom. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologa, profesor Dominikę Maison. Jeszcze mniejszym zaufaniem cieszą się doradcy finansowi czy firmy pożyczkowe.

Tym pierwszym ufa co czwarty (26 procent), a tym drugim co dziesiąty (10 procent) Polak. Według profesor Maison, jest to wynik praktyk, którymi kierują się poszczególne instytucje. Zdaniem psychologa sektor bankowy w ostatnich latach wykonał pracę, która pozwoliła na poprawę wizerunku banków.

Spośród instytucji kontrolujących rynek finansowy zaufaniem blisko dwóch trzecich Polaków cieszy się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Komisji Nadzoru Finansowego ufa 44 procent badanych. Jak wyjaśnia profesor Dominika Maison, mniej niż połowa badanych uważa, że instytucje finansowe dbają o swoich klientów (44 procent w przypadku banków; 20 procent w przypadku instytucji finansowych). 4 na 5 Polaków uważa, że instytucje finansowe próbują sprzedać klientom niepotrzebne produkty.

Według badania, zaufanie do banków, ubezpieczycieli czy firm pożyczkowych, podniosłyby realizacja potrzeb klienta, czy wysokie standardy etyczne pracowników.
Badanie przeprowadzone metodą internetową na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1007 osób w wieku od 18 do 55 lat.

Profesor Dominika Maison, zaprezentowała wyniki badania podczas konferencji "Człowiek czy biznes versus człowiek i biznes. Jak branża finansowa może zarabiać, pamiętając o człowieku?" Badania  zostały zlecone przez ANG Spółdzielnię Doradców Kredytowych i Fundację ,,Będę Kim Zechcę",organizatorów Konferencji Nienieodpowiedzialni.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste