Bankomaty coraz bezpieczniejsze

06.12.2016 11:42  Bankomaty
Bankomaty coraz bezpieczniejsze Bankomaty są najpopularniejszym sposobem wypłacania gotówki w Polsce. Liczba transakcji dokonanych przy pomocy tych urządzeń od lat utrzymuje się na stałym poziomie. Tym bardziej cieszy fakt, że metody zabezpieczeń bankomatów stają się coraz lepsze.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość wypłaconej gotówki w II kwartale tego roku osiągnęła 184 mln zł. Tymczasem raport „ATM and Self Service Software Trends 2015” podaje, że bezpieczeństwo transakcji i zapobieganie nadużyciom jest obecnie jednym z najbardziej kluczowych zagadnień rynku usług bankomatowych. Operatorzy nieustannie udoskonalają metody ochrony tych urządzeń, lecz „konkurencja” nie śpi. Przestępcy także wypracowują nowe sposoby ataków.

Jednym z nich jest tzw. skimming, który pozwala na skanowanie danych z kart płatniczych wsuniętych do bankomatów. Odbywa się to za pomocą specjalnych urządzeń lub oprogramowania zainstalowanego przez przestępców. Kradzież danych, w tym kodu PIN, pozwala wykonać duplikat karty oraz uzyskać dostęp do przypisanego do niej konta bankowego. Wówczas przestępca ma już wolną drogę do kradzieży wszystkich środków z rachunku bankowego.

Obecnie większość operatorów bankowych stosuje zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, które mają ochronić konsumentów przed tego typu sytuacjami. Badanie przeprowadzone przez ATM Marketplace wskazało, że ponad 37 proc. operatorów bankowych planuje w najbliższym czasie zainstalować dodatkowe zabezpieczenia antyskimmingowe. Ponadto bankomaty zawsze instalowane są w dobrze oświetlonych, bezpiecznych miejscach. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko napadu czy rabunku. Bankomaty znajdują się również pod specjalną obserwacją policji, która w przypadku zaobserwowania podejrzanego ruchu lub modyfikacji urządzenia, zamyka bankomat i kontaktuje się z operatorem.

Specjalnie dobrana lokalizacja, innowacyjne systemy zabezpieczeń oraz ścisła współpraca operatorów bankowych z policją sprawiają, że korzystanie z bankomatów staje się obecnie coraz bezpieczniejsze.Martyna Sarniak
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste