Od 1 lipca wpłatomaty mogą blokować pieniądze

02.07.2018 11:24  Bankomaty
Od 1 lipca wpłatomaty mogą blokować pieniądze Już od wczoraj wpłatomaty mogą zatrzymywać niektóre banknoty do dokładniejszej kontroli. To wynik nowego zarządzenia Narodowego Banku Polskiego, na mocy którego banki są zobligowane do zatrzymywania „podejrzanych” pieniędzy.

1 lipca 2018 r. wpłatomaty uzyskały prawo do zatrzymywania niektórych banknotów. To efekt wejścia w życie nowych przepisów Narodowego Banku Polskiego. Nałożyły one na polskie banki obowiązek zatrzymywania do kontroli banknotów, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą być podrobione.

Z roku na rok wpłatomaty stają się w Polsce coraz popularniejsze. To wygodne urządzenia, które pozwalają nam w prosty i szybki sposób zamienić posiadaną gotówkę w kwotę zaksięgowaną na koncie osobistym. Dotychczas zasady korzystania z wpłatomatów były całkowicie jasne. Jeśli maszyna z jakiegoś powodu uznała wsunięty do niej banknot za podejrzany, po prostu go zwracała.

Nowe prawo wprowadza na tym polu znaczne zmiany. Jeśli wpłatomat uzna banknot za fałszywy, zostanie on zatrzymany do kontroli. Wówczas na ekranie urządzenia pojawi się stosowny komunikat, wyjaśniający konsumentowi zaistniałą sytuację. Jeśli po zbadaniu banknotu okaże się, że jest on prawdziwy, jego równowartość zostanie zaksięgowana na rachunku klienta. Gdyby natomiast banknot okazał się fałszywką, bank będzie zobligowany do przekazania fałszywego środka płatniczego odpowiednim służbom wraz z danymi osoby dokonującej operacji. Policja podejmie wówczas kroki w kierunku wyjaśnienia okoliczności, w jakich konsument wszedł w posiadanie banknotu. Warto bowiem pamiętać, że za obrót fałszywymi pieniędzmi grozi odpowiedzialność karna.

Specjaliści sygnalizują możliwość wystąpienia problemów w przypadku wpłacania banknotów pogniecionych, zabrudzonych lub uszkodzonych. Maszyna może błędnie uznać je za fałszywe. Wówczas wpłacane przez konsumenta środki zostaną „zamrożone” do czasu przeprowadzenia weryfikacji. Tego rodzaju bankowa ekspertyza może potrwać nawet miesiąc. Czy możliwość wystąpienia takich utrudnień zniechęci konsumentów do korzystania z wpłatomatów i sprawi, że te maszyny odejdą do lamusa?Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste