Jesteś w: Strona główna » Biznes

Zyskowny początek roku Pfleiderer Grajewo S.A.

13.05.2015 10:44  Biznes
 Zyskowny początek roku Pfleiderer Grajewo S.A. Pfleiderer Grajewo S.A. zakończyła pierwszy kwartał sukcesem, w którym szczególne znaczenie odgrywa poprawa rentowności firmy. EBITDA wzrosła w porównaniu do I kw. 2014 r. o 25%, do poziomu 52,5 mln PLN.

Zysk netto zwiększył się o 43%, do 29,2 mln PLN. To efekt realizacji programu wzrostu wydajności, poprawy produktywności oraz redukcji kosztów. Coraz bliższa  współpraca pomiędzy Pfleiderer Grajewo SA i Pfleiderer GmbH zaczęła przynosić pozytywne efekty, prowadząc do ograniczenia kosztów, między innymi przez zbiorowe zamówienia surowców i wspólne ubezpieczenia. W przyszłości obie firmy będą odnosiły także dalsze korzyści z wymiany know-how w segmencie produkcji i sprzedaży, jak również z tytułu ujednolicenia IT. Dodatkowo optymalizacja systemów zarządzania łańcuchem dostaw, cross-sellingu na kluczowych rynkach oraz wspólne prace nad nowymi produktami staną się źródłem silnej przewagi konkurencyjnej.

W porównaniu do bardzo dobrego I kwartału w 2014 o 1 punkt procentowy wzrosła również rentownoś na sprzedaży brutto. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło praktycznie 100% w najważniejszych segmentach produktowych. Pfleiderer Grajewo SA zamierza dalej rozwijać swoje możliwości produkcyjne, aby skorzystać z rosnącego popytu, zwłaszcza na polskim rynku. Znacząca część tegorocznych inwestycji będzie podporządkowana realizacji właśnie tego celu.

"Wyniki pierwszego kwartału wskazują, że skupianie się na poprawie efektywności operacyjnej i poprawie marżowości produktów to krok w dobrym kierunku", mówi Michael Wolff, prezes Pfleiderer Grajewo. "Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni co do tegorocznych efektów naszych działań. Jednym z głównych celów jest obecnie znalezienie synergii w strategicznej kooperacji z niemiecką organizacją i dalsza poprawa efektywności operacyjnej, aby skutecznie wykorzystać wzrostowy trend na polskim i niemieckim rynku mebli, aby jeszcze bardziej poprawić wyniki finansowe."

Pierwszy kwartał br. to kolejny okres obniżania zadłużenia przez Pfleiderer Grajewo. Zeszły rok spółka zakończyła długiem netto w wysokości 90 mln PLN w 2014 roku, na koniec marca ten poziom spadł do 58 mln PLN. Sytuacja finansowa spółki jest bardzo stabilna, a wolne środki na koniec pierwszego kwartału 2015 roku to 370 mln PLN.
Korzystny dla Pfleiderer Grajewo S.A. jest także trend na rynku podstawowych surowców (papier, klej, drewno). Ich ceny w I kwartale 2015 roku spadły, natomiast znacząco wzrosła cena  energii elektrycznej.


Pfleiderer Grajewo S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes