Jesteś w: Strona główna » Biznes

DM BOŚ: TYGODNIK FX (WALUTY/SUROWCE)

05.12.2016 08:38  Biznes
DM BOŚ: TYGODNIK FX (WALUTY/SUROWCE) Rubel: Po raz kolejny ma za sobą dość dobry tydzień. Tym razem nie mogło być jednak inaczej, jeżeli spojrzymy na silne wzrosty cen ropy po informacjach z OPEC. Dodatkowym magnesem są wysokie stopy procentowe stanowiące zachętę do strategii typu carry-trade.

Przemawiająca w piątek w parlamencie szefowa Banku Rosji stwierdziła, że do kolejnej obniżki stóp procentowych może dojść nie wcześniej, niż w I-II kwartale przyszłego roku. Dodała, że nadmierne cięcia mogłyby osłabić rubla i tym samym utrudnić realizację celu zakładającego dalszy spadek inflacji.

Niemniej dzień wcześniej prezydent Putin dał do zrozumienia, że gospodarce może być potrzebna dodatkowa stymulacja monetarna, a być może fiskalna .Zapowiedział, że do maja 2017 r. przedstawiony zostanie nowy plan gospodarczy, zakładający zmiany w systemie podatkowym od 2019 r. Reasumując perspektywy dla rubla wyglądają dobrze, jeżeli 14 grudnia amerykański FED nie będzie aż tak „jastrzębi” w swoim przekazie mimo podwyżki stóp, to nadal popularne
pozostaną strategie typu carry-trade.
 
Turecka lira: Nadal wyraźnie traciła na wartości, gdyż rynek obawia się ryzyka konfliktu pomiędzy bankiem centralnym, a prezydentem Recepem Erdoganem. Ten pierwszy zdecydował się w tym miesiącu na interwencyjną podwyżkę stóp o 50 p.b., która została mocno skrytykowana.

Erdogan wietrzy też w słabości liry zagraniczny spisek, a w piątkowym wystąpieniu dał do zrozumienia, że obywatele posiadający oszczędności w zagranicznych walutach, powinni je przekonwertować na lirę, lub złoto. Dodał też, że
jedynym rozwiązaniem są cięcia stóp procentowych, co mogłoby pomóc w odbudowie gospodarki. Sytuacja wokół liry p zypomina nieco błędne koło, a sensownym wyjściem wydaje się tylko zmiana władzy w Turcji, na co się szybko nie zanosi. Teoretycznie lira jest tania, a stopy procentowe zachęcające do carry-trade, ale to stanowczo za mało. W najbliższych dniach mamy szereg publikacji makro – inflacja CPI, produkcja przemysłowa – chociaż to ma małe znaczenie.

...Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes