Jesteś w: Strona główna » Biznes

E-dowody wejdą w życie już w marcu

29.01.2019 15:00  Biznes
E-dowody wejdą w życie już w marcu Polski rząd już od dawna zapowiadał wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych. W końcu poznaliśmy dokładną datę wejścia w życie nowych dokumentów. O e-dowód będzie można wnioskować już od 4 marca 2019 r., natomiast cały proces wymiany dokumentów tożsamości ma potrwać 10 lat.

E-dowód już w marcu


Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że prace nad wdrożeniem e-dowodów w Polsce są już na końcowym etapie. Pomyślnie zakończono testy personalizacji blankietów e-dowodu oraz urzędowe testy przyjmowania wniosków o wydanie dokumentu, nadawania kodu PIN dla wydawanego dokumentu, jego zawieszenia oraz wszelkich innych procesów związanych z użytkowaniem e-dowodu.

Resort zapowiada, że z nowych dokumentów tożsamości będziemy mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Już od 4 marca 2019 r. będzie można bowiem składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Nowe e-dowody jako pierwsi dostaną obywatele, których dowody straciły już ważność. O e-dowód mogą wnioskować również osoby, których dokumenty zostały zniszczone lub zagubione.

Warto pamiętać, że wszystkie osoby, których dowód osobisty jest nadal aktualny, na razie nie będą musiały go wymieniać. Proces wymiany dokumentów tożsamości Polaków na e-dowody ma bowiem przebiegać stopniowo. Rząd zakłada, że potrwa to do 2029 r.

Zobacz także: Sytuacja finansowa 36% polskich rodzin poprawiła się, 19% pogorszyła w 2018

Obecnie „cyfrowe” dokumenty tożsamości stają się standardem w większości krajów Unii Europejskiej. Przyspieszenie prac nad wprowadzeniem e-dowodów może być próbą wywiązania się z polskich zobowiązań wobec Komisji Europejskiej. Gdyby rząd nie zdążył z wprowadzeniem nowych dowodów do 2019 r., Polska mogłaby zostać zobowiązana do zwrotu ok. 150 mln zł unijnej dotacji.

Dokument z chipem

Nowy dokument tożsamości wizualnie będzie przypominał dotychczasowy dowód osobisty. Wewnątrz ma jednak zawierać specjalną warstwę elektroniczną, która posłuży do komunikacji obywatela z administracją publiczną, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. W chipie umieszczonym wewnątrz e-dowodu znajdą się m.in. dane identyfikacyjne oraz zdjęcie biometryczne obywatela. Dzięki temu z pomocą e-dowodów będziemy mogli na przykład akceptować umowy i faktury czy wysłać do urzędów rozmaite wnioski. E-dowodem będziemy mogli także podpisywać się w szpitalu, banku czy na lotnisku. W praktyce będzie to polegało na przyłożeniu go do czytnika i wpisaniu specjalnego kodu PIN, odmiennego dla każdego obywatela.

Zobacz także: W 2019 roku wzrośnie liczba upadłości


Inwestycje.pl


Zobacz także inne materiały wideo:
Paweł Szczepanik przedstawia: 'NA TRUPAKA PEŁNA PAKA' AKTUALIZACJA | Analiza techniczna   Recesja na horyzoncie czy okazja inwestycyjna? Jaki portfel na czas niepewności?
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes