Jesteś w: Strona główna » Biznes

Farmaceuci mogą uzdrawiać swoje finanse skuteczniej

07.06.2016 12:56  Biznes
Farmaceuci mogą uzdrawiać swoje finanse skuteczniej IMS Health podaje, że całkowita wartość rynku aptecznego w Polsce w ubiegłym roku miała wartość 30 mld zł, notując wzrost aż o 7,1 proc. w porównaniu do 2014 r. Rynek jest w dobrej formie, ale panuje na nim bardzo duża konkurencja. To oznacza, że farmaceuci, szczególnie ci prowadzący własne punkty, muszą inwestować w ich rozwój i utrzymywać w doskonałej „formie finansowej”.

- Z moich obserwacji i bieżącej współpracy z farmaceutami wynika, że w kolejce po zyski z działalności aptecznej zaczyna się ustawiać coraz więcej podmiotów. Farmaceuci zmagają się z rosnącą konkurencją ze strony innych punktów, ale też z pozaaptecznym obrotem lekami i suplementami oraz ekspansją dużych sieci drogeryjnych i aptecznych. Aby utrzymać silną pozycję na rynku aptekarze muszą dużo inwestować, m.in. w bogaty asortyment, dobrą lokalizację i wyposażenie apteki - mówi Bogumiła Żelazna Wdowiak, Prezes firmy doradczej Capital Search.

Recepta na finanse


Ekspertka zwraca uwagę, że wszystkie większe inwestycje oznaczają poważne wydatki na różnych etapach rozwoju firmy oraz konieczność pozyskiwania finansowania zewnętrznego. -  Na brak czasu, doświadczenia i rozeznania w ofercie dostępnego na rynku finansowania przepisałabym farmaceutom remedium w postaci skorzystania z wiedzy eksperckiej osób, które się w finansach specjalizują. Tak jak w przypadku konkretnych dolegliwości zdrowotnych pacjent zgłasza się do specjalisty, tak w przypadku specyficznego obszaru, jakim jest finansowanie, warto odwołać się do wiedzy eksperta - mówi Bogumiła Żelazna Wdowiak. Dodatkowym argumentem za skorzystaniem z pomocy doradcy może być fakt, że przedstawiciele wolnych zawodów, w tym farmaceuci, są postrzegani jako atrakcyjni klienci dla instytucji finansowych. To oznacza, że oferta rynkowa dla nich jest bardzo szeroka, ale warunki oferowane przez poszczególne instytucje mogą się mocno różnić. Porównanie wszystkich dostępnych możliwości jest więc niezwykle trudne. Co więcej, farmaceuci mogą starać się o pozyskanie finansowania zarówno w ramach wykonywanego zawodu, jak też jako zwykłe firmy.

Nawet 500 tys. zł na dyplom

- Posiadającym dyplom farmaceuty polecam przyjrzeć się korzyściom, jakie daje ten dokument. Dla aptekarzy prowadzących działalność gospodarczą i praktykujących przynajmniej rok jesteśmy w stanie pozyskać „zastrzyk środków” nawet do 500 tys. zł w ramach wykonywanego przez nich wolnego zawodu i to bez biznes planu czy wkładu własnego - podkreśla ekspertka Capital Search. Swoje plany farmaceuci mogą też zrealizować za pomocą rozwiązań oferowanych im w ramach produktów skierowanych do firm, takich jak kredyt na bieżącą działalność, leasing lub kredyt inwestycyjny. Spłacając raty kredytowe lub leasingowe z bieżących przychodów generowanych dzięki wykorzystaniu zakupionego sprzętu czy wyposażenia mogą w bardzo wygodny sposób sfinansować swoje potrzeby.

Minimum formalności oraz oszczędność czasu i energii dla farmaceutów
O ile samodzielne staranie się o kredyt jest bardzo angażujące i czasochłonne, o tyle skorzystanie z usług doradcy w zakresie finansów upraszcza sprawę do minimum. - Doradcy i farmaceuci mają ze sobą dużo wspólnego. Jesteśmy specjalistami w swoich dziedzinach i chcemy pomagać klientom. Tak jak aptekarze, doradcy dobierają produkt, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, jak najszybciej i najwygodniej dla zwracającego się o pomoc - zauważa Prezes Capital Search.

Jak wygląda współpraca z profesjonalnym doradcą w zakresie finansów? Doradca bierze na siebie cały proces poszukiwania odpowiednich sposobów finansowania i porównywanie ofert w różnych instytucjach finansowych. Zaangażowanie klienta-farmaceuty jest niezbędne tylko na etapie określenia oczekiwań, dostarczenia dokumentów a następnie podpisania umowy, natomiast czasochłonne formalności pozostają po stronie doradców. W tym czasie farmaceuta może skoncentrować się na swojej aptece i poświęcić zaoszczędzony czas na rozwijanie własnego biznesu w sferze, w której się specjalizuje i posiada największe kompetencje. - Wiele z sukcesem zakończonych projektów zrealizowanych przez nas dla farmaceutów pokazuje, że połączenie sił z instytucją doradczą może przynieść bardzo pozytywne efekty i jest warte próby – dodaje ekspertka Capital Search. Dodatkowo, doradcy finansowi są w stanie zdjąć z klienta ciężar całego procesu „leczenia” finansów firmy - analizują źródła finansowania, oceniają je, pomagają dobrać nowe, efektywniejsze kosztowo.Capital Search Sp. z o.o.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes