Jesteś w: Strona główna » Biznes

Finansowanie zewnętrzne – sposób na rozwój biznesu

30.09.2019 14:26  Biznes
Finansowanie zewnętrzne – sposób na rozwój biznesu Zewnętrzne finansowanie często jest ważnym czynnikiem wspierającym rozwój firmy. Zdobycie kapitału nie jest jednak łatwe. Na szczęście dostępne są różne źródła finansowania, z których można próbować pozyskać wsparcie.

Rozwój biznesu bez odpowiedniego poziomu finansowania nie byłby możliwy. Najczęściej firmy przeznaczają wewnętrzny lub zewnętrzny kapitał na zwiększenie mocy produkcyjnych, na badania i rozwój oraz wdrażanie nowych produktów. Raport ZBP pokazuje, że w 2019 roku 87% średnich przedsiębiorstw i 88% mikrofirm oraz małych firm korzystało przede wszystkim z własnych środków, rozwijając działalność, natomiast 46% średnich firm i 37% małych wspierało się kredytem bankowym.

 

Udział tego źródła finansowania jednak systematycznie spada. Wystarczy spojrzeć na liczby – w 2018 roku z kredytu bankowego skorzystało 53 średnich firm i 43% małych. Wynika to z faktu, że bankowe źródło finansowania jest coraz trudniej dostępne. Z kwartału na kwartał banki zaostrzają politykę kredytową wobec przedsiębiorców. W tej sytuacji nie powinno dziwić, że ci ostatni szukają coraz częściej alternatywnych rozwiązań i znajdują je na przykład w sektorze pożyczkowym.

 

Źródła finansowania – jakie opcje są dostępne?
Finansowanie przedsiębiorstw może się odbywać w różny sposób. Ogólnie można podzielić je na finansowanie kapitałami własnymi i obcymi. Najpopularniejsze jest wykorzystanie własnych oszczędności przedsiębiorcy. Wtedy nie ma problemu z wierzycielami, a cały zysk idzie do kieszeni właściciela. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest konieczność zaangażowania własnego majątku, utrata oszczędności i większe ryzyko utraty własnego kapitału. Przedsiębiorca, który nie ma własnych środków, może skorzystać także ze wsparcia przyjaciół lub rodziny. To szybkie i tanie źródło gotówki, ale naraża się kontakty prywatne i dobre relacje z członkami rodziny, do tego w sprawy firmy mogą wtrącać się niechciane osoby. Aby tego uniknąć, można wprowadzić do firmy wspólnika z kapitałem. Wtedy ryzyko rozkłada się na kilka osób i można pozyskać dużo środków.

 

Jednak w ten sposób przedsiębiorca rezygnuje z części zysku i nie kontroluje już sam całej firmy. Podobnie dzieje się przy fuzji z inną firmą – łączy się kapitał, ale trzeba podzielić się kontrolą. Można także szukać źródeł finansowania dedykowanych specjalnie małym firmom. To szansa na pozyskanie kapitału na preferencyjnych warunkach, ale nie jest to łatwe. Inne rozwiązanie to poszukiwanie kapitału obcego do finansowania. Chodzi tutaj po prostu o zaciąganie kredytów bankowych lub pożyczek dla firm.

 

Kapitał obcy a finansowanie firmy
Kapitał obcy jest stosunkowo łatwo i szybko dostępny, pozwala zachować pełną kontrolę nad firmą, a do tego zyskuje się korzyści podatkowe. Tyle teoria. W praktyce bowiem jest różnie z tego rodzaju finansowaniem. Największy problem stanowią bariery stawiane przez banki. Te instytucje finansowe mają w ofercie różne produkty, jak chociażby kredyty obrotowe czy kredyty inwestycyjne, ale nie tak łatwo je dostać. Największym kłopotem jest odpowiednie zabezpieczenie, jakim muszą wykazać się firmy, żeby zaciągnąć kredyt inwestycyjny. Nie każdy przedsiębiorca ma atrakcyjne dla banku nieruchomości czy maszyny, które mogą stać się zabezpieczeniem. Do tego trzeba przedstawić dobrze udokumentowany biznesplan. Problemem może być także wymagany staż działalności na rynku. Większość banków żąda, żeby firma działała co najmniej od roku. Nowe przedsiębiorstwa nie mają zatem szansy na finansowanie kredytem bankowym.

 

– Coraz częściej przedsiębiorcy szukają alternatywnych źródeł zewnętrznego finansowania. Skomplikowane procedury sprawiają, że wiele firm rezygnuje z pozyskania funduszy europejskich, a banki odrzucają ich wnioski. Wtedy rozwiązaniem okazuje się oferta sektora pożyczkowego – wyjaśnia ekspert https://aasadlabiznesu.pl/.

 

– Firmy pożyczkowe szybko zauważyły problemy przedsiębiorców i postanowiły uzupełnić ofertę o pożyczki dla biznesu. W ten sposób zarówno nowe firmy, start-upy, jak i podmioty z długim stażem mogą pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych bez skomplikowanych formalności, bez biznesplanu i żadnego zabezpieczenia – podkreśla ekspert Aasa.

 

Korzyści z zewnętrznego finansowania
W firmach przepływy pieniężne można podzielić na trzy segmenty. Pierwszy dotyczy działalności operacyjnej (produkcja, sprzedaż, wykonywanie usług itd.), drugi to działalność inwestycyjna (sprzedaż i kupno aktywów, lokowanie kapitału itd.), a trzeci segment dotyczy działalności finansowej. Właśnie tutaj odbywa się pozyskiwanie źródeł dla dwóch pozostałych segmentów.

 

Zewnętrzne finansowanie może być przeznaczone na zapewnienie płynności finansowej, ale może również stanowić fundament, na którym będą budowane inwestycje zapewniające rozwój firmy. Zewnętrzne finansowanie zapewnia więc stabilność biznesowi i daje mu nowy impuls to wzrastania, zdobywania nowych rynków i rozszerzania oferty. Zewnętrzne finansowanie daje oddech firmie i pozwala jej podążać za trendami rynkowymi, a niekiedy nawet umożliwia kreowanie tych trendów.

 

Finansowanie zewnętrzne to często jedyny sposób dla firmy, aby zdobyć kapitał na rozwój i nowe inwestycje. Warto szukać źródła takiego finansowania, które będzie łatwo dostępne i nie stanie się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa oraz nie zachwieje jego stabilności finansowej. 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes