Jesteś w: Strona główna » Biznes

METimage: nowe dane o pogodzie co 1,7 sekundy

21.09.2016 15:32  Biznes
METimage: nowe dane o pogodzie co 1,7 sekundy DLR i Airbus Defence and Space podpisują kontrakt o wartości 291 milionów euro na innowacyjne instrumenty meteorologiczne. Instrumenty trafią na pokład satelitów Metop-SG-A, które zostaną wyniesione na orbitę polarną w 2021 r.

Airbus Defence and Space na zlecenie niemieckiej agencji kosmicznej (DLR) opracuje i zbuduje trzy jednostki napędowe innowacyjnych instrumentów meteorologicznych METimage. Kontrakt o wartości 291 milionów euro został podpisany w Berlinie.

METimage to multispektralny radiometr do zastosowań meteorologicznych. Instrument generuje informacje o chmurach, aerozolach, powierzchni Ziemi oraz ich temperaturach w 20 zakresach częstotliwości, od światła widzialnego do podczerwonego (od 443 nanometrów do 13,3 mikrometrów), z wyższą dokładnością, niż bieżące urządzenia. Poprzez ciągłe skanowanie od horyzontu do horyzontu obrazuje całą Ziemię w ciągu jednego dnia z przestrzenną rozdzielczością 500 metrów. METimage wnosi zatem ważny wkład w prognozy pogody i klimatu.
W ciągu 1,7 sekundy instrument obserwuje obszar ziemi o szerokości 12 kilometrów i długości 2670 kilometrów za pomocą lustra skanującego ustawionego prostopadle do kierunku lotu. Trzy detektory, w tym dwa detektory na podczerwień działające w kriogenicznej temperaturze poniżej -210°C, dostarczają 20 kanałów danych.

METimage składa się z 26 różnych komponentów i jest jednym z najbardziej skomplikowanych instrumentów, nad którymi pracuje Airbus Defence and Space.
Instrumenty METimage wyprodukowane w Friedrichshafen będą używane w satelitach „A” nowej konstelacji meteorologicznej Metop-SG (Second Generation) na orbicie polarnej, którą ESA/Eumetsat uruchomią w 2021 roku. Satelity „A” z instrumentami optycznymi są projektowane i budowane przez Airbus Defence and Space w Tuluzie, a satelity „B” z instrumentami mikrofalowymi są budowane przez Airbus Defence and Space w Friedrichshafen.

METimage

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes