Jesteś w: Strona główna » Biznes

Polki to przedsiębiorcze kobiety

07.03.2014 21:45  Biznes
Polki to przedsiębiorcze kobiety Co trzecia firma w Polsce zakładana jest przez kobiety, a prawie co drugi menadżer wyższego szczebla jest płci żeńskiej.  To daje nam miejsce w czołówce krajów europejskich pod względem przedsiębiorczości kobiet i jak pokazują badania, pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki.

Nie da się zaprzeczyć, że przedsiębiorczość kobiet w Polsce z roku na rok wzrasta. Udział kobiet w zakładaniu nowych przedsiębiorstw potwierdzają wszystkie dostępne dane, badania i raporty. Reprezentantki płci pięknej coraz częściej są także osobami decyzyjnymi w firmie. Według najnowszych badań Grant Thornton International Business Report, w roku 2013 odsetek kobiet zajmujących menedżerskie stanowiska w polskich firmach wzrósł do 48% (z 30% w 2012 r). Takim wynikiem przewyższamy znacznie średnią światową i europejską.

Wyjście przed szereg

Do tych zmian pozycji pań w biznesie w dużym stopniu przyczyniają się inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości kobiet. Powstaje wiele organizacji i fundacji, które wspierają startujące na biznesowym rynku kobiety i zachęcają je do wykorzystania swoich umiejętności we własnym przedsiębiorstwie. Promocji służą również konkursy i rankingi przedsiębiorczych kobiet.

Ewa Misiak, nagrodzona tytułem Bizneswoman Roku, w konkursie „Sukces Pisany Szminką” twierdzi, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne.

- Kobiety robią dużo innowacyjnych rzeczy, organizują i prowadzą ciekawe projekty. Konkursy takie jak „Sukces Pisany Szminką”, ale też inne inicjatywy na rzecz kobiet są okazją, by je zaprezentować. Pokazać jak wiele mamy przedsiębiorczych, zaangażowanych w rozwój biznesu i osiągających sukcesy kobiet i tym samym zmotywować inne panie do „wyjścia przed szereg”.

W kobietach siła… gospodarki

Zdaniem organizacji PKPP Lewiatan duża liczba menedżerów płci żeńskiej pozytywnie wpływa na dobrobyt przedsiębiorstwa - Eksperci wskazują, że zatrudnianie kobiet na stanowiskach decyzyjnych przyczynia się bezpośrednio do umocnienia pozycji firmy na rynku i podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Potrzebę udziału przedsiębiorczości kobiet w gospodarce potwierdzają badania. Grant Thornton International Business Report zauważa korelację pomiędzy liczbą pań na stanowiskach kierowniczych w danym kraju, a jego wzrostem gospodarczym. Dobrym przykładem są Chiny i Polska, w których wraz z przedsiębiorczością kobiet rośnie wzrost gospodarczy. A kolejnym potwierdzeniem państwa, takie jak Japonia, Wielka Brytania, czy USA, w których mała liczba pań na stanowiskach menedżerskich przekłada się na pogarszającą się kondycję gospodarki.

Ewa Misiak, tegoroczna Bizneswoman Roku, w kategorii korporacja, postanowiła założyć firmę, ponieważ zauważyła niszę. Po urodzeniu dziecka trudno jej było znaleźć odpowiednią, wykwalifikowaną nianię, dlatego wzięła sprawy we własne ręce i założyła największą w Polsce agencję zatrudnienia niań. Obecnie firma dysponuje 125 tys. zarejestrowanych opiekunek w całym kraju.

- Kobiety często mają inne spojrzenie na sytuację. Potrafią dostrzec potrzeby i znaleźć rozwiązania, o których mężczyźni by nie pomyśleli. Taka równowaga płci jest bardzo potrzebna zarówno dla dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jak i całej gospodarki – mówi.

Baby&Care

au  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes