Jesteś w: Strona główna » Biznes

Rynek pożyczek społecznościowych - wywiad z Dr. Dominik Steinkühler

16.10.2014 14:13  Biznes
1. Lendico działa w Niemczech, RPA, Austrii, Hiszpanii i od niedawna w Holandii. W Polsce platforma funkcjonuje od marca 2014 roku. Nie ma co ukrywać, segment pożyczek społecznościowych u nas dopiero raczkuje. Jak wyglądamy na tle innych krajów?

Rynek pożyczek społecznościowych w Polsce charakteryzuje się bardzo wysoką dynamiką wzrostu w porównaniu do innych krajów. Teoretycznie spełniamy wszystkie warunki, aby segment ten urósł w naszym kraju do rozmiarów porównywalnych z największymi rynkami europejskimi. Wartość rynku na starym kontynencie wyniosła na koniec 2012 roku 4 biliony PLN. Kiedy Lendico rozpoczynało swoją działalność w marcu 2014 krajowy rynek był wyceniany na 250 mln PLN, obecnie na ok. 500 mln PLN, dwa razy więcej niż pół roku wcześniej. Co ciekawe według przeprowadzonych przez nas badań TNS Polska zaledwie 7% Polaków wie o pożyczkach społecznościowych, przy czym aż 37% ma pretensje do banków o wysokie marże i trudności w pozyskaniu pożyczki czy kredytu. Bardzo ważna jest dla nas edukacja rynku, dzięki której konsumenci będą świadomi, jakie korzyści wiążą się z korzystaniem z alternatywy dla banków, jaką jest np. Lendico oraz docelowo wzrośnie jakość rynku kredytowego w Polsce. Lendico z globalnym know-how i kapitałem jest firmą, dzięki której wartość rynku w Polsce będzie wzrastała.

2. Pożyczki społecznościowe z jednej strony pozwalają uzyskać dodatkowy zastrzyk pieniędzy, z drugiej są formą inwestycji posiadanego kapitału. Zgodzi się zatem Pan ze stwierdzeniem, że to dobra alternatywa dla produktów bankowych?

Zdecydowanie! Cyfrowe rozwiązania znacząco zmieniły sposób, w jaki firmy, także z branży finansowej, prowadzą biznes. Platformy cyfrowe, innowacyjne, bezpieczne i wysoce konkurencyjne pod względem finansowym, są dobrą alternatywą dla produktów bankowych i jednocześnie dużą konkurencją w segmencie kredytów konsumenckich. Lendico oferuje niższe oprocentowanie dla pożyczkobiorców, jasne i przejrzyste procedury online, elastyczne warunki oraz wysokie zyski
dla inwestorów.

3. Kto jest głównym odbiorcą pożyczek społecznościowych?
 
Odbiorcami pożyczek społecznościowych są osoby, które potrzebują środków finansowych, ale raczej na konkretny cel niż na bieżące wydatki oraz inwestorzy zainteresowani bezpieczną i rentowną rozbudową lub dywersyfikacją portfela. Potencjalni pożyczkobiorcy rejestrują swoje projekty za pośrednictwem platformy jak Lendico, która łączy ich z osobami prywatnymi skłonnymi zainwestować w pożyczkę. Dzięki temu inwestorzy mają poczucie inwestycji w ludzi i ich indywidualne pomysły. W Polsce mamy bardzo dobrą bazę pożyczkobiorców, przede wszystkim klientów banków zainteresowanych bardziej atrakcyjnymi pod względem finansowym ofertami pożyczek. Jeśli chodzi o inwestorów, to Polacy nie odkryli jeszcze instrumentu inwestycyjnego w postaci inwestowania w pożyczki społecznościowe. Chcemy zainteresować tym modelem większą liczę inwestorów indywidualnych, prowadzimy także rozmowy z inwestorami instytucjonalnymi.

4. Jakie cechy sprawiają, że mogą być one atrakcyjniejsze niż kredyt w banku czy mikropożyczka online?

Z perspektywy pożyczkobiorcy pożyczki społecznościowe w Lendico są przede wszystkim tańsze. Oferujemy oprocentowanie już od 4,41%. Pożyczkę można uzyskać bez wychodzenia z domu, na kwotę nawet do 50 tys. zł - co stanowi wysoki, konkurencyjny limit, poza zasięgiem firm oferujących mikropożyczki, gdzie średnie limity oscylują w przedziale 700-1400 PLN. Należy także pamiętać, że w przypadku instytucji parabankowych warto zwrócić szczególną uwagę na RRSO, tj. rzeczywistą wartość pożyczki lub kredytu, wyrażoną jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. RRSO uwzględnia oprócz oprocentowania wszystkie pozostałe koszty kredytu, tj. np. prowizję, koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania pożyczki czy kredytu, które w przypadku instytucji parabankowych mogą być bardzo wysokie. Lendico zapewnia łatwe i zrozumiałe procedury dla obu stron, a RRSO wynosi niewiele ponad 10%. Oferujemy także elastyczne okresy spłaty – od 6 miesięcy do 5 lat.

5. Dlaczego Lendico może być dobrą formą inwestowania nadwyżki kapitału?

Zdecydowanie tak – tak jak mówiłem pożyczki społecznościowe to także inwestycje. Są bezpieczne i zapewniają wysoki zwrot z inwestycji. Spłacalność w Lendico wynosi obecnie blisko 100%.

W krajach europejskich jak Niemcy i Hiszpania pożyczki społecznościowe są postrzegane jako alternatywa dla inwestycji np. w obligacje skarbowe czy papiery korporacyjne. W obecnej sytuacji na polskim rynku finansowym Lendico staje się tym bardziej atrakcyjne, że obniżka stóp procentowych wpływa na obniżenie oprocentowania lokat bankowych, a sytuacja na giełdzie powoduje, że warto rozważyć alternatywne źródła inwestycji. Z perspektywy inwestora inwestowanie za pośrednictwem Lendico w rzeczywistości przypomina giełdę – zamknięcie projektu trwa zwykle ok. 2 tygodni, ale najlepsi zweryfikowani pożyczkobiorcy, potrafią uzyskać finansowanie dużo szybciej. Inwestorzy monitorują projekty dostępne na platformie wybierając te najbardziej atrakcyjne dla nich i starannie dywersyfikując swój portfel.

6. Jaka jest stopa zwrotu z tego typu inwestycji?

Zysk sięga do 11,15%. Wartością dodaną jest także minimalne ryzyko i zwrot z inwestycji w relatywnie krótkim czasie w porównaniu do innych form inwestycji alternatywnych - w okresie od 6 miesięcy do 5 lat.

7. Bezpieczeństwo – to jedna z podstawowych kwestii, na którą zwraca się uwagę, gdy w grę wchodzą pieniądze. Jaką gwarancję pod tym względem ma użytkownik Waszej platformy?


Lendico jest alternatywą dla produktów bankowych, także lokat, dlatego bezpieczeństwo jest dla nas kwestią priorytetową. Współpracujemy z BIG InfoMonitor oraz Biurem Informacji Kredytowej. Wysoką jakość portfela Lendico zawdzięcza przede wszystkim autorskiemu algorytmowi, dzięki któremu jesteśmy w stanie bardzo precyzyjne przeanalizować zdolność kredytową przyszłych pożyczkobiorców.

8. Obok social lending w Polsce na popularności zyskuje crowfunding. Wiele osób błędnie postrzega oba rozwiązania jako tożsame. Jakie są zasadnicze różnice między tymi formami finansowania społecznościowego?

Social lending i crowdfunfing należą do tego samego sektora sharing economy – finansowania peer-to-peer. Oba działania łączy społecznościowy charakter, różnice między nimi są jednak znaczące. W przypadku social lending pożyczkobiorca zgłasza chęć wzięcia pożyczki na specjalnej platformie (np. Lendico), zaś inwestorzy deklarują konkretne sumy, jakie chcą zainwestować w dany projekt. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłaty długu, na warunkach znacznie lepszych niż w banku, a inwestor może liczyć na wysoki zysk i comiesięczny zwrot z inwestycji. Idea crowdfundingu opiera się natomiast na tym, że osoby, które zarażą entuzjazmem do swojego projektu innych, mogą liczyć na sfinansowanie swoich pomysłów. Wspierający projekty crowdfundingowe są wynagradzani w postaci prezentów – symbolicznych lub materialnych. Social lending zapewnia bardziej planowy i bezpieczny zwrot z inwestycji.

9. Za Wami pół roku funkcjonowania w Polsce. Jakim bilansem może poszczycić się Lendico?

Odnotowujemy systematyczny wzrost zainteresowania zarówno ze strony pożyczkobiorców jak i inwestorów. Wartość zapytań pożyczkowych za pośrednictwem Lendico wyniosła globalnie ponad 450 mln EUR. Lendico działa obecnie w 6 krajach i na dwóch kontynentach. We wrześniu rozpoczęliśmy działalność w Holandii.

10. Jakie działania firma zamierza podjąć w najbliższych miesiącach?

Będzie o nas głośno! Na razie mogę powiedzieć, że z niedługo  wprowadzimy innowacje produktowe, które zapewnią Lendico pozycję  w czołówce globalnych graczy. Będziemy na bieżąco informować rynek o naszych działaniach.


Lendico


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Przeczytaj również:Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes