Jesteś w: Strona główna » Biznes

Seniorzy biorą się za języki – w Pampelunie albo Mediolanie

08.02.2012 10:35  Biznes
Seniorzy biorą się za języki – w Pampelunie albo Mediolanie Wakacje seniora kojarzą się głównie z wypoczynkiem w sanatorium czy na działce – nic bardziej mylnego. Dziś senior aktywnie spędza czas, a nawet inwestuje w naukę języków obcych i to nie w polskiej, a włoskiej szkole językowej. Nic więc dziwnego, że szkoły językowe we Włoszech kuszą Polaków specjalnymi kursami językowymi 50plus, łącząc je z kursami gotowania, zwiedzaniem zabytków, a nawet warsztatami  ceramiki.

– To coraz modniejsza, zwłaszcza wśród seniorów uczestniczących w uniwersytetach trzeciego wieku forma spędzania wakacji. Takie specjalne oferty, wakacji językowych znajdziemy już m.in. we włoskich szkołach we Florencji, Mediolanie i Rzymie, które oprócz nauki języka oferują seniorom dodatkowe atrakcje np. lekcje kuchni toskańskiej – mówi Halina Juszczyk z Language Abroad, agencji organizującej wyjazdy językowe za granicę dla grup 50 plus.

Italia kusi seniora


Jak się okazuje coraz więcej z nas po przekroczeniu 50 roku życia pragnie poświęcić więcej czasu sobie, swoim zainteresowaniom i pasjom. Przyjemne z pożytecznym łączy pobyt w ciepłym kraju połączony z nauką języka obcego. - Podczas kariery zawodowej przeważnie brakuje nam czasu na podróże, dokształcanie się i pogłębianie swoich zainteresowań. Na emeryturze wolnego czasu jest więcej i warto tą możliwość wykorzystać - mówi Halina Juszczyk dyrektor agencji edukacyjnej Language Abroad.

Popularnym kierunkiem edukacyjnych wojaży rodaków, zwłaszcza tych grupo po 50-tce, stał się Półwysep Apeniński, zwłaszcza Rzym, Siena i Mediolan, gdzie oprócz nauki języka i zwiedzania, kursanci 50 plus biorą udział w warsztatach artystycznych, lekcjach gotowania, warsztatach mody, ceramiki, akwafory lub poznają gatunki win toskańskich. - Dużym zainteresowaniem osób starszych cieszą się szczególnie kursy językowe w Rzymie i Florencji. Tygodniowy kurs, zawierający 20 lekcji języka włoskiego obejmuje również zwiedzanie miasta i okolic, wizyty w muzeach czy udział w koncercie muzyki klasycznej lub operze, co często dla wielu z nich taka wyprawa jest spełnieniem marzeń, zwłaszcza, że zajęcia często prowadzone są na świeżym powietrzu, w gajach pomarańczowych, ogrodach - wyjaśnia Juszczyk.

Robią to dla siebie

Osoby marzące o biegłym porozumiewaniu się językiem hiszpańskim, powinny się natomiast zainteresować kursami w Barcelonie czy Pampelunie. Intensywne kursy językowe obejmują między innymi naukę flamenco czy gry w gola. Zachętą dla starszych osób do wyjazdu z kraju i nauki języka powinny być najnowsze badania, które dowiodły, że w zakresie słownictwa i struktury języka dorośli podczas nauki są lepsi niż dzieci. - Pilność i systematyczność, jaką wykazują się starsi uczniowie chwalą lektorzy prowadzący zajęciach w grupach dla seniorów - komentuje Juszczyk.

Jak się okazuje nauka języka to także  dla wielu starszych osób niemal konieczność życiowa, pozwalająca zachować aktywność umysłową. - Edukacja ma wiele plusów. Kształcenie ustawicznie pomaga w pełni rozwijać naturalne zdolności, otwiera umysł. Inna sprawa, że tego typu wyjazdy pozwalają nawiązać nowe, często międzynarodowe znajomości, kontynuowane potem w korespondencji.   - tłumaczy dyrektor Language Abroad.  - To jednak tylko niektóre z powodów, zachęcających starsze osoby do nauki. Wiele z nich chce po prostu zrobić coś dla siebie, udowodnić sobie i najbliższym, ze życie seniora nie ogranicza się tylko do opieki nad wnukami – dodaje.

Language Abroad

az


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes