Aby zdobyć klienta na mieszkanie, warto go poznać

16.04.2018 15:31  Budownictwo
Aby zdobyć klienta na mieszkanie, warto go poznać
Jakich mieszkań szukają potencjalni nabywcy? Odpowiedź wydaje się banalna, jeśli przyjrzeć się obecnym wynikom sprzedaży branży deweloperskiej. Na rynku aktywne są wszystkie grupy popytowe, sprzedają się zarówno mieszkania najtańsze jak i te najdroższe. Z oferty znikają zarówno te małe jak i te duże. Są tacy, którzy chcą mieszkać na wyższych kondygnacjach i zwolennicy parteru. Ale czy faktycznie dokonując zakupu klienci zaspokajają swoje oczekiwania, czy dokonują raczej selekcji negatywnej by wybrać z tego, co akurat pojawia się na rynku.
 
Konieczność jak najlepszego dopasowania produktu do potrzeb nabywców staje się faktem wobec zmian jakich doświadczamy na rynku mieszkaniowym. Zdaniem ekspertów z firmy doradczej REAS, która od lat analizuje zmiany zachodzące na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Polsce, trudności w dostępie do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, wzrost kosztów realizacji i projektowane zmiany legislacyjne ograniczające możliwości zabudowy będą nieuchronnie zmniejszać rentowność projektów deweloperskich.

- Mimo wciąż niskich stóp procentowych, wzrost cen wynikający z ograniczeń podażowych zacznie w końcu wpływać na popyt, a jednym z największych wyzwań z jakimi przyjdzie mierzyć się firmom deweloperskim, będzie znalezienie sposobu na przyciągnięcie klienta z zasobniejszym portfelem, często bardziej wymagającego. – komentuje Aleksandra Gałabuda, Konsultant w dziale Badań i Analiz Rynku REAS.  - Będzie to wymagało większego zaangażowania w stworzenie produktu możliwie jak najlepiej dopasowanego do oczekiwań nabywcy i umożliwi skierowanie do niego odpowiedniego komunikatu sprzedażowego. 
 
Aby było to możliwe, potrzebna wiedza na temat tego, czego konsumenci oczekują. Badanie preferencji nabywców przeprowadzone przez REAS na podstawie danych zgromadzonych w 2017 r. za pośrednictwem platformy OBIDO w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – trzech największych i najbardziej aktywnych rynkach mieszkaniowych w kraju – pozwoliło bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. 
 
Poszukiwane "dwójki" i "trójki"
 
Nie jest zaskoczeniem informacja, że najczęściej poszukiwanym na tych rynkach mieszkaniem był lokal 2-pokojowy, o powierzchni przynajmniej 40 m². Jednak wbrew obiegowym opiniom, to nie kawalerka, a mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni co najmniej 56 m² znalazło się na drugim miejscu.
 
Ciekawie wypada również analiza oczekiwań potencjalnych nabywców odnośnie powierzchni różnych typów mieszkań. W przypadku tych najbardziej popularnych tj. kawalerek oraz lokali 2- i 3- pokojowych wymagania nabywców we wszystkich trzech miastach są podobne. Uśredniając, minimalna oczekiwana powierzchnia wynosi w tych miastach odpowiednio 28 m², 39 m² i 56 m². Różnicę pomiędzy preferencjami nabywców z poszczególnych rynków możemy zauważyć dopiero w przypadku większych lokali.

Powierzchnia jakiej oczekują warszawiacy poszukujący mieszkań 4-pokojowych zaczyna się od 77 m² i jest o 4-5 m² większa niż ta, której chcą nabywcy w Krakowie i Wrocławiu. Duża powierzchnia mieszkań 5-pokojowych jest doceniana w Warszawie (minimum 93 m²) i Wrocławiu (minimum 89 m²), podczas gdy mieszkańcy Krakowa przy zakupie lokalu o pięciu odrębnych pokojach cenią sobie maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Wystarczy im już 77 m².
 
Ciasne ale własne
 
Wymagania wobec powierzchni mieszkania różnią się też w zależności od tego, kto kupuje. Najmniejszych mieszkań szukają inwestorzy zainteresowani produktem do późniejszego wynajęcia. Ich oczekiwania zaspokajają już lokale o minimalnym metrażu 35 m². Single szukający własnego M będą - w zależności od miasta - usatysfakcjonowani mieszkaniem o powierzchni od 36 do 39 m², natomiast pary, mieszkaniem średnio o 10 m² większym. Największe mieszkania poszukiwane są oczywiście przez rodziny, choć w tej grupie nabywców występują istotne różnice pomiędzy poszczególnymi miastami. W Warszawie i Wrocławiu rodziny potrzebują przeciętnie o 3-4 m² więcej niż w Krakowie, aby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.
 
Aleksandra Gałabuda, Konsultantka w Dziale Badań i Analiz Rynku REAS

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes