Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ochroni nabywców mieszkań

07.02.2019 14:36  Budownictwo
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ochroni nabywców mieszkań Trwają prace nad projektem ustawy deweloperskiej, która ma podnieść poziom ochrony nabywców nieruchomości na polskim rynku. W myśl nowego prawa ma powstać tzw. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Zgromadzone na nim środki mają zabezpieczyć nabywców mieszkań i domów w przypadku upadłości dewelopera.

Na wzór banków

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów domaga się powołania specjalnego funduszu w ramach nowej ustawy deweloperskiej. Jego celem ma być ochrona finansowa nabywców lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych w przypadku bankructwa dewelopera. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być wzorowany na Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, umożliwiającym klientom banków odzyskanie swoich pieniędzy w przypadku ogłoszenia upadłości przez wybraną instytucję finansową. Działalność Bankowego Funduszu Gwarancyjnego finansowana jest z obowiązkowych opłat przekazywanych przez banki. Podobnie ma być w przypadku Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego – środki do jego utworzenia mają być dostarczone przez samych deweloperów w postaci obowiązkowych składek. O wysokości składki każdego roku ma decydować Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Specjaliści UOKiK szacują, że na budowę Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego rocznie potrzeba będzie ok. 135 mln zł. 

Zobacz także: Czy ceny mieszkań w Polsce są już zbyt wysokie?

Wzrost zaufania do deweloperów

UOKiK zapewnia, że DFG to mechanizm, który skutecznie rozszerzy dotychczasową ochronę praw nabywców i zabezpieczy pieniądze konsumentów oczekujących na nieruchomości w budowie. Fundusz ma zapobiegać sytuacjom, w których nabywcy nieruchomości ze względu na upadłość dewelopera tracą wszelkie opłaty poniesione np. w ramach rezerwacji. Specjaliści szacują, że środki zgromadzone w DFG wystarczą na pokrycie kosztów upadłości 1-2 mniejszych firm deweloperskich w ciągu pięciu lat.

Powstanie Funduszu ma się przyczynić do wzrostu zaufania wobec branży deweloperskiej ze strony polskich konsumentów oraz do wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród nabywców nieruchomości. Tymczasem pomysł utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego wzbudził wiele kontrowersji wśród firm deweloperskich działających na polskim rynku. Sprzeciwiają się przede wszystkim obowiązkowi odprowadzania bezzwrotnych składek. Dla deweloperów może to bowiem oznaczać wysokie koszty dodatkowe.

Zobacz także: 7 sposobów na podniesienie zdolności kredytowej


Inwestycje.pl


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

Czy awans Polski w FTSE Russel na pewno niekorzystnie wpłynie na rynek akcji   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes