Ile kosztuje wynajęcie magazynu?

13.11.2017 11:23  Budownictwo
Ile kosztuje wynajęcie magazynu?
Największe powierzchnie magazynowe można wynająć już od 2,6 euro za m kw. miesięcznie. Takie stawki są między innymi w Centralnej Polsce. Szczegółowe dane za III kwartał 2017 roku przedstawiła firma doradcza JLL. 

Analogicznie do pierwszej połowy roku, najwyższe stawki oferowane były w Warszawie (miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro za m kw. miesięcznie i 3,8-4,5 euro za m kw. miesięcznie. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box rejestrowane są w Centralnej Polsce (2,6-3,2 euro za m kw. miesięcznie, w Poznaniu (2,8-3,5 euro za m kw. miesięcznie) i na Górnym Śląsku (2,8-3,6 euro za m kw. miesięcznie). 
 
W III kwartale 2017 roku na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w poziomach czynszów, jednak warto zwrócić uwagę na rosnącą presję na ich wzrost. Już teraz doradcy JLL obserwują wzrost stawek ofertowych, co z całą pewnością spowoduje wzrost stawek efektywnych. 
 
W porównaniu z poprzednim kwartałem, wzrostowi uległ poziom pustostanów, który osiągnął 6,1 procent. W przypadku większości rynków, różnice nie przekroczyły 1 p.p., jednak wskaźnik na Górnym Śląsku i Podkarpaciu wzrósł o 2 p.p. Największy spadek odnotowany został natomiast w Szczecinie (z 9,1% do 0,7%), jako rezultat oddania do użytku dwóch magazynów BTS dla gigantów e-commerce - Amazon i Zalando.

Rekord w magazynach 
 
Od lipca do września 2017 roku do użytku oddano aż 875 000 m kw. powierzchni, a wynajęto ok. 630 000 m kw. Najwięcej magazynów po raz kolejny wynajęto w Polsce Centralnej, następnie w okolicach Warszawy i Poznaniu. Od początku roku pod względem wynajmu dominowała Polska Centralna, Warszawa Okolice i Śląsk. – Ilość powierzchni w budowie utrzymuje się na znaczącym poziomie 1,16 miliona m kw., głównie za sprawą rozpoczęcia realizacji nowych obiektów o łącznej powierzchni 370 000 mkw.

Warto zauważyć, że większość budowanej powierzchni jest już wynajęta – tylko 23 proc. powstaje spekulacyjnie – mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL. 
Najwięcej buduje Panattoni, na którego projekty przypada 51% powstającej obecnie powierzchni. Centralna Polska, Górny Śląsk i Okolice Warszawy to rynki, gdzie aktywność budowlana przekracza 150 000 m kw.  – Polski rynek magazynowy cieszy się wielką popularnością wśród najemców. Od początku roku do końca III kw. popyt netto obejmujący nowe umowy wraz z ekspansjami wyniósł 1,79 miliona m kw. Pozwala nam to na optymistyczne prognozy, bo od nowego rekordu rynek dzieli mniej niż 400 000 m kw. wynajętej powierzchni. Po III kwartale popyt brutto wynosił w sumie 2,35 miliona m kw, co również nieco przewyższa rezultat z analogicznego okresu w poprzednim roku – dodaje Tomasz Mika z JLL. 

JLL

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes