Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

05.04.2019 08:03  Budownictwo
Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Dziedziczenie nieruchomości może być wielkim szczęściem ale i "kulą u nogi". Dowiadujemy się o tym najczęściej wtedy, gdy przychodzi nam zapłacić podatek od spadków i darowizn. Jak uniknąć wysokiego podatku? Można skorzystać z tak zwanej ulgi mieszkaniowej.
 
Kiedy zapłacimy?
 
Podatek od spadków i darowizn będziemy musieli zapłacić wtedy, gdy otrzymamy od kogoś określoną rzecz lub nieruchomość na zasadzie: dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku albo nieodpłatnej renty, użytkowania lub służebności – wymienia Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. 

Zobacz także: Czy mieszkania będą jeszcze droższe?

Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nabytej rzeczy. Wysokość podatku ustala się natomiast w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Oczywiście najkorzystniej jest otrzymać nieruchomość od małżonka, dzieci, rodziców, a najmniej korzystnie od osób spoza rodziny. Przy nieruchomościach w grę wchodzi najczęściej stawka aż 20 procent podatku, chociaż trzeba uwzględnić odpowiednią grupę podatkową, progi i kwotę wolną od podatku. W przypadku gdyby że nieruchomość kosztowała 300 tysięcy złotych, musimy liczyć się nawet z kilkudziesięcioma tysiącami złotych podatku. Jak tego uniknąć?
 
Ulga mieszkaniowa
 
Rozwiązaniem dla osób chcących uniknąć ogromnego obciążenia podatkowego jest ulga mieszkaniowa. Można z niej skorzystać w przypadku nabycia własności (lub współwłasności) budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie albo też spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego.

Zobacz także: Zmiany w ustawie deweloperskiej

Ogólnie rzecz biorąc chodzi o nieruchomość. Nabywcą musi być osoba fizyczna, która nie jest jednocześnie właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu i nie będzie nią w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, nie przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego, nie jest najemcą budynku lub lokalu i będzie zamieszkiwać w nabytym budynku przez 5 lat od złożenia zeznania podatkowego. Uzyskanie ulgi mieszkaniowej powoduje, że podatnik przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie wlicza wartości domu lub mieszkania nieprzekraczającej 110 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W konsekwencji, przy nieruchomościach mniejszych niż 110 metrów kwadratowych, podatnik nie zapłaci absolutnie nic.
 
Pieniądze można też wydać
 
Skorzystanie z ulgi mieszkaniowej możliwe jest również wtedy, gdy sprzedamy otrzymaną nieruchomość i za te pieniądze kupimy coś, co będzie stanowiło zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. A zatem kupimy inną nieruchomość lub wyremontujemy coś. W jednym z wyroków, wydanych w 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał nawet, że uzyskane w taki sposób środki mogą zostać przeznaczone na spłatę udziału byłego małżonka przy podziale majątku wspólnego. Warunkiem jest jednak wydanie środków w ciągu 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż (do końca 2018 r. termin ten wynosił 2 lata). - wyjaśnia Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 
Ulga mieszkaniowa – furtka dla podatników
 
Celem konstrukcji ulgi mieszkaniowej jest wsparcie obdarowanych i spadkobierców, którzy wykorzystają lokal lub budynek otrzymany w drodze darowizny lub spadkobrania, do zaspokojenia swoich aktualnych i faktycznych potrzeb mieszkaniowych. Gdyby nie to narzędzie, doszłoby do absurdalnej sytuacji, w której na przykład wdowa musi zapłacić ogromną sumę pieniędzy za nieruchomość, która w połowie już należała do niej i na którą pracowała przez długie lata razem ze swoim zmarłym mężem. 
 
Saveinvest Sp. z o.o.

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #41   #BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes