Jak sprawić by najem był bardziej opłacalny?

31.10.2017 09:40  Budownictwo
Jak sprawić by najem był bardziej opłacalny?
W myśl powiedzenia „ktoś musi ciężko pracować – albo Ty, albo Twoje pieniądze” inwestorzy poszukują coraz bardziej opłacalnych form lokowania kapitału. Inwestowanie w nieruchomości bez wątpienia jest skuteczne i opłacalne. Jednak poza klasycznym najmem mieszkań coraz popularniejszy staje się najem krótkoterminowy. 
 
Zamiast szukać pokoju w hotelu lub hostelu, coraz więcej turystów decyduje się wynająć w wybranym mieście apartament lub mieszkanie na doby. Przyjezdni wolą prywatność, wygodę i konkurencyjne ceny, które zapewnia takie  rozwiązanie. Cenią również swobodny dostęp do kuchni oraz brak uciążliwych gości. Ten trend sprzyja wynajmującym – szczególnie tym, którzy w ciągu roku wynajmują nieruchomości studentom. Przygotowując ofertę krótkoterminowego wynajmu mieszkań, minimalizują straty, gdy ich najemcy wyjeżdżają w lecie do domu rodzinnego. Ile więc można na tym zarobić? 
 
Porównując ceny w hotelach w dużych miastach za nocleg trzeba zapłacić minimum 200 zł za pokój dwuosobowy. Osoby podróżujące z dziećmi zmuszone są wynajmować apartamenty, lub pokoje rodzinne, których cena często przekracza 350 zł za dobę. 
 
Dysponując trzypokojowym mieszkaniem możemy ugościć 6 osobową grupę inkasując 50 zł za osobę na dzień. To da nam potencjalny przychód 2100 zł/tydzień. Właśnie na taką kwotę możemy liczyć przy najmie tradycyjnym, ale w skali miesięcznej. To pokazuje jak duża może być różnica w zyskach między najmem tradycyjnym, a krótkoterminowym. Co zrobić, żeby nasze mieszkanie zafunkcjonowało na rynku jako produkt najmu krótkoterminowego?
 
- W ostatnim czasie pojawił się nowy trend na rynku najmu, dający inwestorom maksymalizację przychodów z najmu nieruchomości – to najem krótkoterminowym. Na takie cele, popularnością cieszą się małe apartamenty oraz lokale trzypokojowe. Mogą być one wynajmowane studentom w okresie roku akademickiego na pokoje, lub w całości firmom na mieszkania dla pracownika z wyższej kadry zarządzającej.

Natomiast w okresie letnich wakacji są przeznaczane na wynajem krótkoterminowy dla podróżujących turystów. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, z Agencji Inwestycyjnej. Nieruchomość przeznaczona na taki najem musi być nieco inaczej przygotowana i wyposażona. Cena najmu i zainteresowanie ofertą zależy tu przede wszystkim do lokalizacji i standardu. Najbardziej atrakcyjne dla turystów będą okolice centrum oraz dzielnice dobrze skomunikowane i wyposażone w bogatą infrastrukturę oraz zieloną okolicę jak np. Sołacz czy Piątkowo. Szybki i prosty dojazd do najważniejszych miejsc w Poznaniu, przyjazna okolica gdzie można sprawnie  zaopatrzyć się w potrzebne produkty czy pójść na wieczorny spacer do parku, gwarantują powodzenie takiej oferty.- dodaje Bożena Taflińska-Tadeusz. 
 
Istotny jest standard nieruchomości. Klienci chętnie wynajmują mieszkania w ciekawych kamienicach oraz apartamentowcach. Przykładem może być budynek Casa Fonte przy ulicy Źródlanej.
 
- Doskonała lokalizacja i wysoki standard to z pewnością warunki konieczne jeśli myślimy o najmie krótkoterminowym. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz. -  Kolejnym, nie mniej istotnym krokiem jest wykończenie i wyposażenie nieruchomości. Pamiętajmy, że mieszkanie musi być całkowicie przygotowane na przyjęcie gości. Nie może w nim zabraknąć ani sztućców, ani żelazka. – dodaje. 
 
Planując krótkoterminowy wynajem mieszkania musimy pamiętać o promocji naszej oferty. Turyści i biznesmeni szukają noclegów w Internecie – trzeba zatem zadbać o umieszczenie ogłoszeń w bazach miejsc noclegowych, popularnych portalach z ogłoszeniami oraz serwisach typu Airbnb.com itp. 
 
W kwestiach formalnych krótkoterminowy wynajem mieszkań nie różni się wiele od wynajmu tradycyjnego. Umowa najmu musi zawierać konkretną liczbą dni ustaloną z najemcą. Nie można oczywiście zapomnieć o dokładnym sprecyzowaniu warunków wynajmu i pobraniu kaucji na wypadek szkód. W przypadku krótkoterminowego wynajmu nie rozlicza się mediów. Ich koszt wliczony jest w wyższą cenę najmu. 
 
- Wynajmujący mieszkania na krótki termin powinni być gotowi na płacenie wyższych podatków. Według interpretacji niektórych urzędów skarbowych osoby udostępniające mieszkania na portalach takich jak Airbnb.com czy Booking.com powinny być rozliczane tak, jak przedsiębiorcy – tracąc zatem możliwość wyboru niższej stawki ryczałtowej 8,5%. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. 
 
Krótkoterminowy wynajem mieszkań wymaga wiele pracy. Musimy liczyć się z większymi kosztami początkowymi- lokal musi być całkowicie wyposażony. Dodatkowo od kwoty najmu musimy odliczyć koszty zużytych mediów oraz koszty eksploatacyjne tj. sprzątanie, pralnia etc. Koniecznie trzeba zadbać na przykład o ubezpieczenie nieruchomości. Jednak coraz większa popularność tej formy najmu pokazuje, że jest to bardzo atrakcyjna forma inwestowania kapitału. 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Taki najem może i być bardziej opłacalny ale to też wymaga więcej pracy od wynajmującego. I należy mieszkać blisko. Mam lokal we Wrocławiu a mieszkam w Warszawie. Nie da się tak tym zarządzać przy takim najmie. Obecnie wynajmuję mieszkanie przez DJN i nie muszę się o nic martwić. Mam zapewniony bezpieczny wynajem, firma sama szuka lokatorów (bardzo aktywnie), dba o lokal i wszelkie opłaty. I to mi wystarcza.

    Zaremba80   (9 listopada 2017 o 20:36)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes