Jak zaoszczędzić energię, którą zużywamy do ogrzania domu?

28.11.2013 15:17  Budownictwo
Jak zaoszczędzić energię, którą zużywamy do ogrzania domu? Zbyt duże zużycie energii cieplnej wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami, ale także wpływa negatywnie na środowisko naturalne wywołując efekt cieplarniany i na samego człowieka wywołując u niego różnego rodzaju choroby i dolegliwości zdrowotne. Tymczasem stratom ciepła można łatwo zaradzić wykorzystując np. kamerę termowizyjną.

Bieżąca woda, ciepło oraz energia elektryczna w naszych domach są niezbędne by żyło nam się wygodnie. Za dobra te musimy jednak zapłacić wysoką cenę.  Wysokie koszty ogrzewania spowodowane są złym zużyciem energii cieplnej. Energia jaką wykorzystujemy do ogrzewania naszych domów lub mieszkań pochodzi najczęściej z paliw, które spalane są w domowych piecach lub w kotłowni. Znacznie rzadziej do ogrzewania domów wykorzystywana jest energia odnawialna np. słoneczna, głównie z uwagi na wysoki koszt instalacji grzewczej.

Oszczędzanie energii cieplnej w dobie kryzysu ekonomicznego stało się dla wielu z nas koniecznością. Warto więc zastanowić się nad tym w jaki sposób zaoszczędzić na rachunkach i wspomóc domowy budżet. Niższe rachunki za prąd, gaz czy ogrzewanie nie muszą wcale wiązać się ze skrajną oszczędnością. Istnieje kilka prostych sposobów, na które warto zwrócić uwagę by zadbać o portfel, środowisko naturalne i o nas samych.

Energia cieplna w naszych domach najczęściej zużywana jest do ogrzewania pomieszczeń użytkowych. Jej zużycie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest położenie geograficzne domu. Budynek mieszkalny wolno stojący będzie zużywał znacznie więcej energii cieplnej aniżeli dom znajdujący się w strefie zabudowanej. Ważnym elementem pozwalającym nam na oszczędzanie ciepła jest sprawna instalacja grzewcza oraz właściwe rozmieszczenie grzejników w naszym domu. Warto pamiętać by nie zastawiać grzejników meblami, bo to utrudnia cyrkulację ciepłego powietrza w mieszkaniu. Wiele ciepła ucieka poprzez nieszczelne okna, drzwi, dach lub nieocieplane piwnice dlatego bardzo ważna jest właściwa izolacja domu i mieszkania.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że moglibyśmy w łatwy sposób zaradzić stratom ciepła w swoich domach wykonując np. proste badanie termowizyjne. Badanie termowizyjne jest szybkim i bezinwazyjnym badaniem, pozwalającym na zlokalizowanie wad zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, jakich gołym okiem dostrzec nie możemy. Dopiero znając miejsca nieszczelności można je wyeliminować.

Przez dziurkę od klucza przez jedną godzinę może dostać się do pomieszczenia aż 5m3 zimnego powietrza. – tłumaczy Paweł Gugała, ekspert wykonujący badania termowizyjne z firmy TermowizyjneBadania.pl. Pomyślmy zatem jakie straty ponosimy, gdy nasze okna są nieszczelne bądź źle zamontowane, a w elewacji naszego ocieplonego domu są mostki termiczne lub tzw. zimne kołki. 

Agnieszka Gugała
TermowizyjneBadania.pl

kk


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes