Mieszkanie Plus - konkurs na opracowanie nowoczesnych prefabrykatów

08.08.2018 14:11  Budownictwo
Mieszkanie Plus - konkurs na opracowanie nowoczesnych prefabrykatów BGK Nieruchomości ogłosił konkurs na opracowanie prefabrykowanego systemu zabudowy mieszkaniowej, który będzie wykorzystany przy realizacji programu Mieszkanie Plus. Jego celem jest zwiększenie skali inwestycji i obniżenie jego kosztów.

Wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński powiedział, że dzięki zastosowaniu prefabrykatów na budowach będzie można zmniejszyć ilość niezbędnych pracowników, co jest o tyle istotne, że branży brakuje rąk do pracy. Z powstałych projektów będą mogły korzystać wszystkie zainteresowane zakłady produkcyjne czy deweloperzy. Grzegorz Muszyński zadeklarował, że BGKN chce w Polsce zostać prekursorem budowy mieszkań w tym systemie.

Ponadto chętne zakłady produkcyjne będą miały możliwość podpisania kontraktów na dostawy elementów prefabrykowanych dla BGKN.

W promocję konkursu włączyło się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Wicedyrektor departamentu architektury, budownictwa i geodezji w tym resorcie Bartłomiej Stecki dodał, że jednym z kryteriów oceny jest zgodność projektów z obowiązującymi przepisami, na przykład w zakresie efektywności energetycznej. "To pozwoli między innymi zagwarantować, że prace, które zostaną wybrane i okażą się najlepsze będą nie tylko stawiały na oszczędność w zakresie budowy metra kwadratowego, ale również dzięki nim powstaną produkty pełnowartościowe" - mówił Bartłomiej Stecki.

Prezes Związku Pracodawców Budownictwa Jan Styliński wyjaśnił, że w Polsce brakuje budownictwa opartego na prefabrykatach. Zaznaczył, że błędnie jest one kojarzone z niską jakością. "Dzisiaj światowe budownictwo prefabrykowane wygląda zupełnie inaczej. To budownictwo bardzo dobrej jakości, mało problematyczne" - powiedział Jan Styliński i dodał, że takie rozwiązanie jest powszechnie wykorzystywane na rynku szwedzkim i norweskim.

Konkurs jest organizowany we współpracy między innymi z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Zgłoszenia mogą przesyłać wszyscy zainteresowani do 17 września tego roku. Gwarantowana pula nagród dla zwycięzców konkursu to 50 tysięcy złotych podzielona dla trzech najlepszych projektów po 25 tysięcy, 15 tysięcy i 10 tysięcy złotych. Oprócz tego każdy zespół, który zakwalifikuje się do pierwszego i drugiego etapu konkursu otrzyma wynagrodzenie o łącznej wartości 30 tysięcy złotych. Finalne ogłoszenie wyników BGK Nieruchomości przewiduje na 14 grudnia tego roku.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes