Planujesz budowę hali? Oto 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

01.07.2015 11:09  Budownictwo
Hale to tak naprawdę wielofunkcyjne budynki, które przydadzą się praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Tego typu budynki dobrze sprawdzają się jako magazyn na maszyny rolnicze, do przechowywania paszy dla zwierząt, płodów rolnych, warzyw i owoców oferując ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem. Na co trzeba zwrócić uwagę przy budowaniu hali?

Kluczem jest oczywiście wybór firmy realizującej całą inwestycję począwszy od projektu poprzez wykonawstwo. Sprawdzone pracownie z dużym stażem mogą zagwarantować sprawną i terminową usługę. Zanim przystąpimy do budowy i rozpoczniemy rozmowy o projekcie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mają wpływ na koszty, sposób realizacji, a docelowo na komfort użytkowania budowli. Hala jest inwestycją długoterminową, więc o jej wykorzystaniu trzeba myśleć w perspektywie kilku lat.

A może dotacja?


Budowa hali to prawdziwa inwestycja, dlatego ogromnym ułatwieniem dla producentów i rolników jest fakt, że w tym zakresie można skorzystać z dotacji unijnych. Na jakich zasadach?: Bardzo często nasi klienci finansują projekty budowy hal korzystając ze wsparcia unijnego. Korzystanie z subwencji wymaga przedłożenia niezbędnych dokumentów m.in. biznesplanu. Sporządzenie takiego planu najczęściej nie jest trudne i jest to bardzo dobry sposób na prześledzenie krok po kroku nie tylko jak inwestycja ma być realizowana, ale również sposobu jej wykorzystania, rentowności i perspektyw rozwoju. Programów, w ramach których uzyskamy dotacje jest kilka – warto się nimi zainteresować. – mówi Łukasz Michalski z firmy Frisomat, specjalizującej się w budowie hal.

Rozmiary to podstawa


Podstawą planowania hali jest wzięcie pod uwagę jej rozmiaru. Po pierwsze planujemy go w oparciu o aktualne warunki i potrzeby. Po drugie musimy myśleć przyszłościowo. Jeśli zakładamy równomierny rozwój firmy w przyszłości, to niezbędne jest zagwarantowanie w niej miejsca na nowe urządzenia i maszyny. Ma to oczywiście wpływ na bieżące koszty inwestycji, ale docelowo gwarantuje optymalne warunki do produkcji czy przechowywania.

Pamiętajmy o przepisach


Hale mają szerokie zastosowanie. Można je zaadoptować na hale jeździeckie, biura, dla przemysłu motoryzacyjnego a także do produkcji. Na etapie projektowania niezbędne jest uzyskanie informacji np.: związanych z wymogami ochrony środowiska, przepisami obowiązującymi dla danej branży. Odpowiednio wcześniej trzeba też wystąpić o uzyskanie warunków zabudowy, czy przeprowadzić badanie gruntu.

Po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji samo stawianie hali nie trwa długo. Konstrukcje są modułowe, inwestycje przebiegają według sprawdzonego harmonogramu. Niestety często zdarzają się opóźnienia ze względu na niewłaściwie wypełnione dokumenty, bądź nawet braki w dokumentacji, bez których legalne prowadzenie budowy jest niemożliwe.

Wykorzystanie i cel użytkowania


W przypadku hal produkcyjnych niezbędna jest również precyzja w dobraniu podłoża i rodzaju fundamentów do maszyn. I tak np.: w przypadku maszyn drukarskich niezbędne jest idealne wyprofilowanie urządzeń, co oznacza konieczność wykonania wcześniej mocnych fundamentów, które wytrzymają obciążenie maszyny (podłoże nie może osiadać) a także zapewnią jej idealne wyważenie.

Dlaczego warto pomyśleć o oknach?


Rodzaj okien i sposób doświetlenia hali jest kolejnym zagadnieniem, które trzeba przeanalizować. Okna w dachu, wygodne i zapewniające dobre światło, latem będą powodowały silne nagrzewanie się pomieszczenia. Jeśli np.: podczas działalności produkcyjnej wydziela się dodatkowe ciepło od maszyn może to powodować trudne warunki pracy dla zatrudnionych, a także mieć negatywny wpływ na jakość produkcji.

Planując budowę hali warto wziąć pod uwagę wiele czynników – przede wszystkim obecne warunki i potrzeby firmy lub działalności i jej rozwój w przyszłości. Warto w tym aspekcie zwrócić się do specjalistów, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie. • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Wyposażenie jest na pewno bardzo istotne, ale warto poszukać sklepów w których można znaleźć ciekawe oferty. Ja polecam Skladuj24 - szeroki asortyment i dobre ceny jak najbardziej mnie przekonują.

  ~Lukas   (29 kwietnia o 09:43)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • SOLID HALE- z nimi możecie na spokojnie pracować. A co ma największe znaczenie? Doświadczenie i opinie na temat realizacji. Nie chcecie, żeby waszą halą zajmowała się firma, która jest na rynku od wczoraj. Wiadomo, że doświadczeni wykonawcy są drożsi, ale przecież nie placi się tutaj za nic, prawda?

  ~ganter   (20 grudnia 2018 o 11:19)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes