Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Posłowie za dopłatami do czynszów

02.07.2018 19:48  Budownictwo
Posłowie za dopłatami do czynszów Posłowie z Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz z Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej są za projektem ustawy o dopłatach do czynszów. Przyjęto go większością głosów. Chodzi o państwową pomoc w wydatkach mieszkaniowych przez pierwszych 9 lat najmu. Warunkiem uzyskania dopłaty jest tak zwane pierwsze zasiedlenie lokalu, co oznacza, że może to być jedynie mieszkanie nowe.

O te dwie sprawy pytała posłanka Platformy Obywatelskiej Krystyna Sibińska. Zwracała ona uwagę, że pomoc jest adresowana do osób, których nie będzie stać na opłatę rynkowych czynszów. Podkreśliła, że czasowy charakter pomocy oraz spadające w ciągu dziewięciu lat dopłaty, nie wyeliminują zjawiska braku dostępności lokali mieszkalnych.

Wątpliwości niektórych posłów wzbudził zapis o osobach, które utracą część dopłat w przypadku, jeśli korzystały z nich, będąc w innych związkach małżeńskich i partnerskich. Wsparcie ma też być przypisane do konkretnego mieszkania.

Wiceminister infrastruktury Artur Soboń wyjaśniał, że wynika to z limitowanego charakteru pomocy. Dlatego w przypadku, jeśli osoba, która korzystała już z pomocy, po czym weszła w nowy związek i znów chce z niej korzystać, będzie miała pomoc pomniejszoną o okres wcześniejszych dopłat.

Ostatecznie posłowie z dwóch komisji przyjęli wszystkie poprawki i uwagi biura legislacyjnego. W środę ma się odbyć w sejmie drugie czytanie projektu. W tym tygodniu może się też odbyć głosowanie w jego sprawie.
Ustawa ma wejść w życie pierwszego stycznia 2019 roku.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes