Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Budownictwo

Raport mieszkaniowy Metrohouse

19.05.2017 08:30  Budownictwo
Raport mieszkaniowy Metrohouse KREDYTY HIPOTECZNE
 
W ostatnim czasie dwa banki – Millennium i BZ WBK –podniosły marże kredytów hipotecznych. W efekcie, przeciętna marża dla osób z wysokim (25%) wkładem własnym wzrosła do 2,18%, a tych z najniższym (10%) wynosi już 2,38%. To poziomy najwyższe od lat. Wyższe marże obserwowaliśmy tylko w pokryzysowym 2009 r. i na początku 2010 r. Na wysokość rat bezpośrednio wpływa jednak oprocentowanie, a to, choć rośnie, nadal można uznać za bardzo niskie.
 
Kombinacja wysokich marż i niskiego oprocentowania oznacza, że zaciągane obecnie kredyty są tanie, ale gdy stopy procentowe istotnie wzrosną, staną się drogie. Osoby spłacające zaciągnięte teraz kredyty, za kilka lat zapewne spotkają się z sytuacją, że  ich bank nowym klientom oferować będzie marże na poziomie np. 1,5%, podczas gdy oni płacić będą np. ponad 2%.

Taka obniżka marż będących wtedy w ofercie stanie się możliwa, gdy w Polsce znacznie wzrosną stopy procentowe. Zadłużając się obecnie, trzeba więc przygotować się na to, że  w przyszłości warto będzie postarać się o obniżkę marży. Będzie można to uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez przeniesienie kredytu do innego banku, który zaoferuje lepsze warunki. Druga możliwość to negocjowanie obniżki ze swoim bankiem. To uda się jednak tylko jeśli pokażemy, że dostaliśmy lepszą ofertę. 
 
Wracając jednak do zmian w ofertach, należy dodać, że oprócz podwyżek w Banku Millennium i BZ WBK, pojawiła się jedna obniżka. Raiffeisen Polbank obniżył o 0,1 p.p. marże dla kredytów z wysokim (25%) wkładem własnym. Dzięki temu, wskoczył na trzecie miejsce w naszym zestawieniu. Średnia dla tej grupy kredytów jednak zauważalnie wzrosła, gdyż wspomniane wcześniej podwyżki były znacznie wyższe.

Warto też dodać, że BZ WBK nie wprowadził zwykłej podwyżki marż, ale całkowicie zmienił system jej wyliczania. Wcześniej wysokość marży była uzależniona od skoringu, czyli różnych cech klienta. Oznaczało to, że dwie osoby wnioskujące o taki sam kredyt mogły uzyskać inne marże. Obecnie bank przeszedł na system stosowany przez inne banki, czyli marża zależy  w dużej mierze od wysokości posiadanego wkładu własnego i tego, czy klient będzie aktywnie korzystał z konta w tym banku.

Więcej informacji w załączniku
 
Metrohouse

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes