Rynek magazynowy w Polsce ma dobre perspektywy na 2019 r.

19.02.2019 13:37  Budownictwo
Rynek magazynowy w Polsce ma dobre perspektywy na 2019 r. Rynek magazynowy w Polsce ma podstawy do dobrego tempa rozwoju w 2019 r., choć czeka go wiele wyzwań, z wydłużającymi się terminami realizacji inwestycji, rosnącymi kosztami pracy i deficytem kadr na czele, oceniają eksperci firmy AXI IMMO w raporcie "Rynek magazynowy w 2018 r. w Polsce".

"Rynek magazynowy w Polsce ma silne podstawy do utrzymania stabilnej pozycji i dobrego tempa rozwoju w 2019 roku ze względu na globalny wzrost sprzedaży w kanale e-commerce i zmiany, jakie wymusza ta branża na operatorach logistycznych, sieciach handlowych i dystrybutorach. Ponadto, pomimo nieco słabszych prognoz dla gospodarek Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej zainteresowanie inwestycjami w Polsce nie słabnie a oferta sektora magazynowego w Polsce jest nadal konkurencyjna względem Europy Zachodniej i krajów sąsiednich w regionie" - czytamy w raporcie.

Według ekspertów AXI IMMO, rynek magazynowy staje się coraz bardziej dojrzały, ale też bardziej różnorodny, W tym roku będziemy obserwować dalszy dynamiczny rozwój projektów miejskich zarówno SBU (small business unit), jak też nieco większych związanych z logistyką "ostatniej mili" oraz wzrost wolumenu transakcji BTS i BTO, ze względu na coraz większą indywidualizację potrzeb najemców. 

Zobacz także: Powierzchnia magazynowa wzrosła o 2,2 mln m2 r/r do 15,7 mln m2 w 2018 r.

Pod względem lokalizacji 2019 r. będzie należał do nowych rynków, zarówno na zachodzie, jak też na wschodzie kraju. Szanse na nowoczesne centra dystrybucyjne mają takie miasta jak: Gorzów Wielkopolski, Świebodzin czy Legnica, ale też Olsztyn, Elbląg. Główne rynki nie pozostaną w tyle, zwłaszcza Polska Centralna, Górny Śląsk, Warszawa oraz Wrocław, czytamy także.

Z raportu wynika też, że trend wzrostu stawek czynszów zostanie utrzymany. W tym roku trudniej też będzie uzyskać atrakcyjne warunki w przypadku kontraktów krótszych niż 5 lat. Ponadto nowa struktura właścicielska na rynku i polityka funduszy nie sprzyja obniżkom stawek na rynku.

Z kolei wyzwania jakie stoją przed sektorem to wydłużające się terminy realizacji inwestycji, ze względu na ograniczaną dostępność firm budowlanych oraz rosnące koszty pracy i deficyt kadr w całej branży logistyczno-produkcyjnej oraz dodatkowe obciążenia dla najemców i pośrednio całej branży związane z wzrostem cen energii elektrycznej w Polsce.

Zobacz także: Dekpol dostarczy dzięki obecnym kontraktom ok. 230 tys. m2 pow. magazynowej

W podsumowaniu ubiegłego roku AXI IMMO wskazuje, że deweloperzy dostarczyli na rynek 2,2 mln m2, co było wynikiem o 8% niższym niż w 2017 r. Nowa podaż pozostała na stabilnym poziomie biorąc pod uwagę, że liczba dużych transakcji powyżej 50 tys. m2 była mniejsza niż w roku poprzednim.

Warszawa, Polska Centralna i Górny Śląsk zdominowały wyniki po stronie podaży. Udział tych trzech regionów w nowej podaży wyniósł blisko 60%. Najwięcej powierzchni, bo 720 tys. m2 oddanych zostało do użytku w Polsce Centralnej, następnie w regionie Górnego Śląska (282 tys. m2) i Warszawy (253 tys. m2). Na rynkach rozwijających się deweloperzy dostarczyli 415 tys. m2, co odpowiada blisko 20% całości nowej podaży, wylicza AXI IMMO.

Na koniec grudnia 2018 r. w budowie pozostawało ponad 1,9 mln m2, z czego 29% stanowiły inwestycje spekulacyjne. Dobre podstawy rynkowe i stabilny popyt powodują, że deweloperzy zarówno na głównych rynkach, jak też w nowych lokalizacjach nie boją się projektów z komponentem spekulacyjnym, oceniają eksperci. Najwięcej buduje się w Polsce Centralnej (465 tys. m2), na Górnym Śląsku (406 tys. m2) oraz we Wrocławiu (260 tys. m2).

Wśród deweloperów największy udział w nowej podaży, podobnie jak w roku poprzednim, miała firma Panattoni Europe (55%), następnie deweloperzy Hillwood (17%), Goodman i 7R (5-6%), wymieniono także.

Jeśli chodzi o popyt, w ubiegłym roku wynajętych zostało 4,01 mln m2 powierzchni magazynowo-produkcyjnej, co było rezultatem zbliżonym do tego z 2017 r. W całości popytu nowe umowy najmu i ekspansje stanowiły 72%. W ubiegłym roku liczba dużych transakcji powyżej 100 tys. m2 była skromna, dotyczyła projektów Leroy Merlin w Strykowie i Zalando pod Olsztynkiem. Niezależnie wysoki rezultat popytu jest efektem dużego zapotrzebowania na powierzchnie powyżej 20 tys. m2 ze strony operatorów logistycznych, sieci handlowych i dystrybutorów z różnych branż. Średnia wielkość wynajmowanego modułu wyniosła 6 150 m2.

W strukturze popytu możemy wyróżnić cztery branże odpowiedzialne trzy czwarte transakcji najmu, są to operatorzy logistyczni (35%), sieci handlowe (15%), dystrybutorzy (13%) oraz e-commerce (12%).

Według AXI IMMO, pomimo dużej liczby nowych inwestycji dostępność powierzchni od zaraz w ciągu całego roku była ograniczona, ze względu na dużą liczbę umów pre-let i BTS oraz ekspansje firm w już zajmowanych obiektach. Na koniec grudnia 2018 r. współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 4,5%, podobnie jak na koniec 2017. Najwyższa dostępność miała miejsce w Poznaniu (9,1%) i w obrębie miasta Warszawy (7,1%). Ograniczone możliwości wynajmu powierzchni od zaraz występują na nowych rynkach, tj. w Bydgoszczy, Szczecinie i Opolu.

W ciągu całego ubiegłego roku widoczna była tendencja zwyżkowa w poziomie czynszów w niemal wszystkich lokalizacjach. Efekt wyższych kosztów związanych z budową inwestycji i zakupem działki ma swoje odzwierciedlenie zwłaszcza w stawkach czynszów w nowo budowanych parkach. W zależności od lokalizacji odnotowano średni wzrost o 0,2-0,3 euro na m2.

Najbardziej atrakcyjne oferty nadal możliwe były do uzyskania w okolicach Warszawy i Poznania (2,1-2,5 euro/m2). W nowych lokalizacjach, takich jak Szczecin, Zielona Góra czy Kielce stawki efektywne utrzymywały się w granicach średnich rynkowych tj. 2,6-2,9 euro/m2. Średnie stawki bazowe w lokalizacjach logistycznych wynosiły od 3,3 do 3,5 euro/m2, w przypadku inwestycji miejskich było odpowiednio wyższe o 0,5 -1 euro/m2, podano także.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
    Omnichannel przyszłością rynku finansowego
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes