Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Budownictwo

Rynek nieruchomości ma za sobą wyjątkowo dobry rok

28.12.2015 11:30  Budownictwo
Rynek nieruchomości ma za sobą wyjątkowo dobry rok Deweloperzy mogą uznać 2015 rok za udany. Tylko od lipca do września we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu sprzedali ponad 13 tys. mieszkań.

Duża aktywność deweloperów to odpowiedź na duży popyt ze strony kupujących, którzy chcą skorzystać m.in. na niskch stopach procentowych oraz poprawie warunków programu Mieszkanie dla Młodych.

Dane firmy Reas wskazują na to, że przez trzy kwartały 2015 roku deweloperzy sprzedali więcej niż 50 tys. mieszkań. To wynik o blisko 16 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubieglego roku. Na przestrzeni dwóch ostatnich lat wzrost osiągnął poziom prawie 40 proc. Bardzo dobry dla sześciu największych miast Polski był III kwartał, w którym udało się przekroczyć poziom 13 tys. transakcji.

Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates, podkreśla, że skala transakcji zawartych na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy przypomina sytuację sprzed boomu mieszkaniowego, który obserwowaliśmy w latach 2006-2007.

Dobra koniunktura na rynku nieruchomości w mijającym roku jest pochodną stabilnego wzrostu polskiej gospodarki. Wystąpiło także kilka sprzyjających czynników. Przede wszystkim, do zakupu mieszkania na kredyt zachęcają niskie stopy procentowe, które utrzymując się na historycznie niskim poziomie, znacząco obniżyły koszt obsługi kredytów hipotecznych. Małe zyski, jakie można osiagnąć deponując oszczędności na lokacie w okresie niskich stóp procentowych, również sprawiły, że inwestorzy zaczęli przenosić oszczędności z lokat bankowych na rynek mieszkaniowy. Znaczna grupa kupujących nabywa lokal w celu przeznaczenia go na wynajem – dzięki czynszowi nie tylko mogą spłacać kredyt, ale i odkładać pieniądze na tzw. czarną godzinę. Nie brakuje także osób, które kupują mieszkanie z myślą o swoich małych dzieciach – najpierw je wynajmują, a potem oddają dzieku, aby ułatwić mu wejście w dorosłe życie.

Jak podkreśla Marcin Liberski, wysoki popyt to pochodna rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Podniesienie limitów cen za metr kwadratowy oraz nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego lokalu przez osoby do 35 r. ż. (warunek ten nie dotyczy małżeństw z trójką i większą liczbą dzieci), dzięki której do programu włączono również rynek wtórny oraz podniesiono wysokość dofinansowania dla rodzin wielodzitnych, znacząco zwiększyły zainteresowanie programem w ostatnich trzech miesiącach.  Tylko w listopadzie do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły wnioski  o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę ponad 143 mln zł. W sumie od początku funcjonowanie z MdM skorzystało już ponad 36,5 tys. osób.

Za wysokim popytem idzie ożywienie po stronie podażowej. Dane GUS wskazują, że od stycznia do listopada rozpoczęto budowę 156 tys. lokali. To wynik o 12 proc. wyższy niż w 2014 roku. Łącznie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia na budowę ponad 171 tys. mieszkań, czyli o 18,7 proc. więcej niż w ubiegłym roku.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes