Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Sejm o dopłatach do wynajmu mieszkań

27.06.2018 15:50  Budownictwo
Sejm o dopłatach do wynajmu mieszkań Posłowie rozpoczęli prace nad projektem ustawy "Mieszkanie na start". Wprowadza on dopłaty do czynszów. Dopłaty mają obowiązywać od 2019 roku.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń powiedział, że z programu może skorzystać do 40 procent Polaków, którzy są zbyt bogaci na mieszkania socjalne, ale zbyt biedni na zaciągnięcie kredytu. Powiedział, że zgodnie z założeniami w pierwszym roku funkcjonowania na ten cel trafi 200 milionów złotych. Docelowo rząd przeznaczy na dopłaty 1 miliard 200 milionów złotych.

Były minister infrastruktury z PO Cezary Grabarczyk krytykował PiS za politykę mieszkaniową i podkreślał, że konieczne są kolejne rozwiązania wspierające budownictwo. Zadeklarował on chęć prac w komisji nad propozycją rządu. Według Grabarczyka jedynym realnym instrumentem, który może pobudzić mieszkalnictwo, jest ulga budowlana.

Zgodnie z projektem ustawy, dopłaty będą udzielane, jeżeli średni dochód rodziny nie przekroczy 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie około 2,5 tysiąca złotych. Resort informuje, że każda dodatkowa osoba w rodzinie zwiększy próg o 30 punktów procentowych.

Dopłaty otrzymają osoby spełniające kryteria między innymi dochodowe czy majątkowe. O tym, kto skorzysta z programu, będzie decydować gmina. W zależności od zamożności i lokalizacji czynsz, który płaci rodzina, zmniejszy się od 307 do 561 złotych. Państwo ma dopłacać do czynszów przez 9 lat.

Dopłaty to jeden z elementów programu "Mieszkanie plus".

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes