Tempo planowanych inwestycji mieszkaniowych może znowu przyspieszyć

22.02.2019 10:07  Budownictwo
Tempo planowanych inwestycji mieszkaniowych może znowu przyspieszyć Dane opublikowane w styczniu br. w sektorze budownictwa mieszkaniowego wskazują na dużą aktywność sektora budownictwa mieszkaniowego w styczniu br., która utrzymuje tendencję wzrostową nieprzerwanie od 2015 r., powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Według niego, spadek aktywności wśród inwestycji planowanych nie jest jeszcze aż tak wysoki, żeby nie mógł powrócić w kolejnych miesiącach do dynamiki sprzed roku.

"Dane wskazują na dużą aktywność sektora budownictwa mieszkaniowego w styczniu br., która utrzymuje tendencję wzrostową nieprzerwanie od 2015 r. Dotyczy to przede wszystkim inwestycji będących w trakcie realizacji. Spadek aktywności wśród inwestycji planowanych nie jest jeszcze aż tak wysoki, żeby nie mógł powrócić w kolejnych miesiącach do dynamiki sprzed roku" - powiedział Kwieciński w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Podkreślił, że kolejnym pozytywnym trendem są zmiany w sektorze budownictwa społecznego.  

Zobacz także: Czy kolejny światowy kryzys gospodarczy zacznie się w sektorze budowlanym?

"Mimo zmniejszającej się od kilku lat liczby mieszkań oddanych do użytkowania, widoczna jest systematycznie zwiększająca się aktywność w zakresie rozpoczętych i planowanych inwestycji. Stymulującą rolę odgrywa tu program Mieszkanie+" - ocenił Kwieciński.

Po raz pierwszy od 2013 r. odnotowano też lekki spadek liczby wydanych pozwoleń w styczniu 2019 r. - 20,6 tys. mieszkań - o 0,7% mniej r/r, co jest drugim najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich 7 lat, podano także.

"Minimalny spadek względem 2018 roku może oznaczać, że powoli rynek budownictwa mieszkaniowego zbliża się do szczytu swoich obecnych możliwości. Potwierdzają to najnowsze badania koniunktury w budownictwie. Do najczęstszych barier utrudniających dalsze inwestycje należą przede wszystkich wysokie koszty pracy, brak wykwalifikowanej kadry oraz wysokie ceny materiałów budowlanych" - wskazał Kwieciński.

Zobacz także: Sektory z największymi zaległościami - TOP 3 2018 roku to handel, przemysł i budownictwo

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) liczba mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu br. wzrosła o 8,6% r/r do 16 312, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 22,1%, zaś liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w styczniu br. spadła o 3,6% r/r i wyniosła 13 444, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 21,2%.

Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym spadła w styczniu br. o 0,7% r/r do 20 630, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 6,8%, podał GUS.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Bloober Team SA, Piotr Babieno - Prezes Zarządu, #315 ZE SPÓŁEK   Omnichannel przyszłością rynku finansowego
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes